Systematické klamání spotřebitele polským výrobcem kakaa v Kauflandu
30.05.2012 | SZPI
Čtyři šarže falšovaného kakaa během posledních šesti měsíců musela stáhnout společnost Kaufland Česká republika, v.o.s. ze svých prodejen na příkaz Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI). Aktuálně inspekce zjistila falšování u výrobku Kakao Grande se sníženým obsahem tuku (balení: 200g, doba minimální trvanlivosti: 3.2013/3, výrobce: neuveden, distributor: Kaufland, země původu: Polsko). Laboratorní analýzou bylo prokázáno, že stoprocentní kakaový prášek obsahuje maximálně 80% kakaa. Doplňujícím testem na obsah triptamide kyseliny lignocerové bylo dále prokázáno, že chybějící kakao bylo nahrazeno přidáním dřevité hmoty z drcených kakaových slupek.
Podle nařízení Komise (ES) 178/2002 se tak výrobce dopustil klamání spotřebitele a bylo proto nařízeno stažení produktu z obchodní sítě. Vzorek falšovaného kakaa inspektor zajistil v prodejně Kaufland v Mariánských Lázních, odkud bylo staženo 136 kusů, celkový počet kusů stažených ze všech poboček prodejce stále zjišťuje.
Závažná jakostní pochybení u kakaových výrobků značky Grande, které v ČR distribuuje výhradně společnost Kaufland, zjistila SZPI opakovaně. Koncem roku 2011 byl u instantního kakaového nápoje Grande Cocoa drink prokázán o 20% nižší obsah kakaa oproti údaji uvedenému na obalu. Kakaový prášek výrobce nastavil levnější sacharózou a Kaufland musel výrobek stáhnout z obchodní sítě. V dubnu letošního roku u téhož produktu SZPI prokázala nastavení kakaa drcenými kakaovými slupkami, což je obtížněji zjistitelný způsob falšování. V tomto případě prodejce musel stáhnout dvě šarže nápoje. Kaufland přesto s nedefinovaným polským výrobcem nepřerušil spolupráci, ten pokračoval v praxi falšování a inspekce opět zjistila nastavení kakaa drcenými kakaovými slupkami. Konzistentní - asi dvacetiprocentní - hladina falšovaného obsahu a časové rozpětí mezi jednotlivými případy indikují, že se nejedná o technologickou nekázeň, ale o záměrně nastavený systém.
Zpracoval: Mgr. Pavel Kopřiva - tiskový mluvčí
Další články v kategorii
- Zvířata mají v zimě méně potravy. Nesprávné přikrmování jim ale může ublížit (29.12.2025)
- Belgičtí mniši, kteří vaří pivo, se stávají ohroženým druhem (29.12.2025)
- Norský start-up vyvinul autonomního robota s umělou inteligencí pro úsporné hubení plevele (29.12.2025)
- Spojení přírody a designu. Bývalá grafička pěstuje 150 druhů jedlých rostlin (29.12.2025)
- Evropská komise chce zavést přísnější pravidla pro dovoz plastů (29.12.2025)
- RADAR: Hory v Česku zasype sníh. Bude větrno, hrozí závěje a náledí (29.12.2025)
- Výrobce dortů Marlenka loni zvýšil tržby, pomohly investice do automatizace výroby (29.12.2025)
- Tendr skončil, čtyřicet zakázek mohou v lednu začít plnit partneři Lesů ČR (29.12.2025)
- SVOL: Majitelé lesů ještě nedostali příspěvky na hospodaření za 2. pololetí 2024 (29.12.2025)
- Souhrn událostí uplynulých dní 23.12.- 28.12.2025 (29.12.2025)

Tweet



