Evropský projekt ochrany proti octomilkám
10.10.2011 | ÚZEI, Agronavigator.cz
Velmi respektovaný expert na hmyz a jeho vliv na plodiny Dr. Slavomir Lux se po 15 letech studování chování hmyzu na plodinách vrátil z Kenyi do Evropy, aby pokračoval ve své hodnotné práci. Přinesl ssebou bohatství zkušeností. Evropská unie se rozhodla na možnost financovat jeho probíhající výzkumné iniciativy, které Dr. Lux po léta zdokonaloval v keňském výzkumném centru Centre for Insect Physiology and Ecology.
Evropská unie financuje specificky projekt Dr. Luxe Fruit Flies SGGW („Stochastic model on-farm fruit fly behaviour and their response to IPM interventions“), který zkoumá chování dvoukřídlého hmyzu z čeledi octomilkovití (Drosophilidae) a jeho reakce na integrovanou ochranu rostlin proti škůdcům (IPM) na farmách. IPM je ekologicky příznivější a inteligentnější přístup k potlačování škůdců na plodinách a farmách. Její používání je vysoce doporučováno oproti tradičním metodám potlačování škůdců, které používají silné pesticidy.
Tento projekt zkoumá chování hmyzu, co přitahuje tento hmyz a jak mohou být atraktanty používány v zahradnictví. Financování od Evropské unie je považováno za nezbytné pro zřízení základny Dr. Luxe v jeho rodném Polsku, kde oblasti v jeho expertize zůstávají slabě representovány.
S financováním Evropské unie v roce 2007 iniciativa Fruit Flies SGGW stanovila formální vazby s varšavskou universitou University of Life Sciences, dříve Varšavskou zemědělskou universitou (Warsaw Agricultural University). Dr. Lux podstoupil specializované školení na relevantních polích, buduje profesionální kontakty a presentace prostřednictvím konferencí vztahujících se k této oblasti výzkumu. Ta je zaměřena na podporování a doporučování projektů a grantů na základě nového výzkumu Dr. Luxe na universitě. Pozoruhodná je také jeho solidní integrace v oddělení Department of Applied Entomology na universitě.
Dr. Lux rozšiřuje svou kvalifikaci na mikroenkapsulaci biologicky aktivních látek, které pomáhají v IPM. Je silně aktivní v internacionálních akcích a organizacích a společně publikuje významná zjištění a pozorování v mnoha vědeckých časopisech. Zpracovaná témata zahrnují mimo jiné atraktanty a lapáky pro určité druhy afrických octomilek, vlivy potravní deprivace na specifické druhy octomilek a kompetitivní náhrada invasivních druhů octomilek.
Tento projekt Evropské unie přivádí odborníky blíže ke zdokonalení IPM a ochrany plodin. Je také modelovým příkladem podpory EU pro experty, kteří mají jedinečnými zkušenostmi, které mohou být výhodami pro kontinent.
Research EU, 2011, September, č. 5, s. 6
Web-portál Agronavigátor podléhá licenci Creative Commons (Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla). Články lze šířit pouze s uvedením původní citace a s uvedením zdroje ÚZEI, Agronavigator.cz.
Další články v kategorii
- Povinné třídění odpadního textilu poškodilo obce a nepřineslo zlepšení (29.12.2025)
- Jak na prevenci respiračních onemocnění (29.12.2025)
- Týden v zemědělství podle Petra Havla – č. 52 (29.12.2025)
- Zvířata mají v zimě méně potravy. Nesprávné přikrmování jim ale může ublížit (29.12.2025)
- Belgičtí mniši, kteří vaří pivo, se stávají ohroženým druhem (29.12.2025)
- Norský start-up vyvinul autonomního robota s umělou inteligencí pro úsporné hubení plevele (29.12.2025)
- Spojení přírody a designu. Bývalá grafička pěstuje 150 druhů jedlých rostlin (29.12.2025)
- Evropská komise chce zavést přísnější pravidla pro dovoz plastů (29.12.2025)
- RADAR: Hory v Česku zasype sníh. Bude větrno, hrozí závěje a náledí (29.12.2025)
- Výrobce dortů Marlenka loni zvýšil tržby, pomohly investice do automatizace výroby (29.12.2025)

Tweet



