Výbor EP je pro regulaci charakteristiky potravin, ale ne přísnou
22.04.2005 | ČTK
Výbor pro životní prostředí, zdraví a bezpečnost potravin Evropského parlamentu dnes souhlasil s tím, aby EU regulovala některá označení či charakteristiky potravinářských výrobků, které mohou mást spotřebitele. Odmítl však přísné požadavky obsažené v návrhu Evropské komise a vyslovil se pro podstatně měkčí úpravu. Smyslem navrženého zákona je, aby informace jako "bohaté na vitamíny" či "s malým obsahem cholesterolu" byly vědecky podložené a doložené na obalech potravin. Poslanci však nesouhlasili s požadavkem, aby výrobce, pokud chce produkt takto vychvalovat, poskytoval vždy jeho "nutriční profil", tedy povinně obsah tuku, soli a cukru. Odmítli také navržený zákaz popisovat zdravotní přednosti alkoholických nápojů. Evropská komise přiložila ke svému návrhu dva tucty běžných tvrzení a doplnila je přesnými požadavky.Zpráva byla upravena na základě obchodních podmínek ČTK, uplné znění získáte na obchodni@mail.ctk.cz
Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Další články v kategorii
- Invazní druhy ohrožují globální Jih výrazně více, než se dosud předpokládalo (05.08.2026)
- Hospodaření Choceňské mlékárny se ani loni nevymanilo ze záporných čísel (05.08.2026)
- „Jsme zděšeni.“ Půda pro Babiše, nový zákon má pomoct agropodnikům, odpůrci mají plán (05.08.2026)
- Italské zemědělce trápí listokaz japonský ničící vinice i sady (05.08.2026)
- Vlk: Prodlevy s proplácením újmy za ztížení pastvy (05.08.2026)
- Tisíce lidí sem jezdí na jahody. Teď oblíbenou farmu koupil nový majitel (05.08.2026)
- E-shopy omezují kvůli vedrům prodej a rozvoz čokolády nebo ořechů (05.08.2026)
- Nová pravidla pro obaly startují. Firmy varují před chaosem i zdražováním (05.08.2026)
- Kmotr - Masně Kroměříž z koncernu Agrofert loni vzrostly tržby i zisk (05.08.2026)
- Obce mohou opravit nebo vybudovat vodní nádrže, od Ministerstva zemědělství na to dostanou 300 miliónů korun (05.08.2026)

Tweet



