Iniciativa poslanců EP k reformě strukturální politiky EU
22.03.2005 | Euractiv.cz
Čeští poslanci Evropského parlamentu (EP) Richard Falbr a Jan Březina a jejich slovenský protějšek Vladimír Maňka předložili na jednání Výboru EP pro regionální rozvoj koncepční materiál k návrhu EK o fungování strukturální politiky v letech 2007 – 2013.
Materiál obsahuje šest základních bodů, které by podle poslanců měla Komise ve své koncepci reformy strukturálním politiky na další programovací období zohlednit. Jedná se o tyto požadavky:
· 1) uznání spolufinancování ze soukromých zdrojů a nikoli pouze z veřejných zdrojů
· 2) možnost předkládat projekty ještě před začátkem programovacího období
· 3) zvýšit úroveň spolufinancování projektů ze strany EU z navrhovaných 75% na 85%
· 4) přehodnocení uplatnění pravidla n+2 také na Kohezní fond
· 5) ponechat nevratnou část DPH v uznatelných nákladech
· 6) přehodnotit omezení poskytování podpor soukromým subjektům ve vazbě na možnou delokalizaci.
Poslanci nepřicházejí s žádným novým podnětem k návrhu Komise. Jimi vytyčené problematické oblasti byly již dříve připomínkovány nejen vládou České republiky, ale i ostatními státy.
Sám Richard Falbr k reformě strukturální politiky uvedl:
"V rámci projednávání návrhů příštích nařízení pro strukturální fondy máme nyní jako poslanci Evropského parlamentu možnost předkládat naše pozměňovací návrhy. Nacházíme se v klíčovém období, kdy můžeme pozměnit či spoluvytvářet pravidla pro strukturální politiku na příštích 7 let, až do roku 2013. Právě teď začíná v Evropském parlamentu rozhodovací proces. Jednání ve Výboru pro regionální rozvoj je klíčové pro budoucí podobu materiálu, který bude schvalovat Evropský parlament pravděpodobně v červnu letošního roku. S kolegy Březinou a Maňkou jsme připravili výzvu na podporu našich návrhů. Získáme-li tuto podporu u dalších poslanců, může tato iniciativa vyústit až ve společné usnesení, kterým se bude muset výbor začít zabývat."
Další články v kategorii
- První letošní hrozny na burčák začali v Dolních Dunajovicích sbírat s rozedněním (04.08.2026)
- Chovatelé řeší kvůli suchu vážné problémy (04.08.2026)
- Ministerstvo chce více drůbeže zpracovávat v tuzemsku, podpoří investice do automatizace a robotizace (04.08.2026)
- Desítky hasičů likvidují požár lesa na Šumavě, platí 3. ze čtyř stupňů poplachu (04.08.2026)
- Muž na benzince vypustil z auta roj včel. Prý chtěl vědět, zda se vrátí domů (04.08.2026)
- Vědci zkoumají půdní mikrobiom kvůli rozvoji personalizovaného zemědělství (04.08.2026)
- Farmáři mají kvůli suchu problémy s nedostatkem sena na krmení (04.08.2026)
- Co ještě v srpnu stihnete vysadit a zasít: Zelenina, bylinky i květiny (04.08.2026)
- Požár lesa nemusí způsobit přímý oheň, stačí rozpálený turistický vařič (04.08.2026)
- Včely na střeše depa ve Vokovicích vyprodukovaly rekordních 110 kilo medu (04.08.2026)

Tweet



