Meziříčtí ekologové chtějí vytvořit ukázkovou zemědělskou farmu
02.02.2005 | Mladá fronta Dnes
Ukázkové zemědělské hospodářství se rozhodli založit ve Valašském Meziříčí tamní ochránci přírody. Farma by podle jejich představ měla vzniknout v areálu vepřína v bývalých kasárnách. S její údržbou by pomáhala mimo jiné i handicapovaná mládež. „Hlavním posláním centra by byla ekologická osvěta mezi širokou veřejností,“ uvedl mluvčí valašskomeziříčské radnice Josef Beneš. Ekologická farma v bývalém areálu kasáren naváže na bezbariérovou naučnou stezku, kterou nyní ochránci přírody budují. Lidé si na farmě prohlédnou nebo sami vyzkoušejí různé zemědělské práce nebo se postarají o zvířata. V areálu ochránci vybudují i výukovou expozici.
Hospodářství by mělo být součástí takzvané ekologické poradny, která zřejmě vznikne v prostorách zámku Žerotínů v centru města.„Na realizaci celého projektu, jehož součástí je hospodářství i činnost ekologických center, potřebuje nejméně tři miliony korun,“ uvedl jednatel Českého svazu ochránců přírody ve Valašském Meziříčí Milan Orálek. Na budování ekologických center vyčlenila Evropská unie nemalé finanční prostředky v rámci svých strukturálních fondů. Z nich lze podle ekologů uhradit veškeré náklady na zřízení a dvouletý provoz. Meziříčské centrum by mělo začít fungovat letos v září.
Podmínkou je ale partnerství domovských měst a některého podnikatelského subjektu. Záměr již podpořila valašskomeziříčská radnice a také tamní chemická továrna Deza. „Je to užitečná věc a město ji plně podporuje,“ řekla meziříčská místostarostka Dagmar Lacinová. Radnice podle ní uvažuje o tom, že po dokončení rekonstrukce zámku Žerotínů tam ochráncům přírody poskytne prostory k provozování informačního centra. Pokud ministerstvo životního prostředí plán schválí, vzniknou podle Orálka v obou střediscích čtyři nová pracovní místa.
Další články v kategorii
- Nebezpečný škůdce stromů na postupu. Polník jasanový objeven 250 km od českých hranic. (02.08.2026)
- Rozsáhlejší zemědělské požáry mohou snížit úrodnost půdy či zvýšit riziko eroze (01.08.2026)
- V paštice z Luhačovic může být botulotoxin. Nejezte ji, varovala hygiena (31.07.2026)
- Vědci z Česka popsali gen, který pomáhá rostlinám zvládat sucho (31.07.2026)
- Letošní Země živitelka se zaměří na inovace, ukáže moderní zemědělské stroje (31.07.2026)
- Senát: Nynější zákon umožňuje střet zájmů při posuzování ekologických vlivů (31.07.2026)
- Letošní sucho už výrazně snížilo průtoky a hladiny nádrží v povodí Moravy a Dyje (31.07.2026)
- Čeští vinaři loni vyprodukovali 619.000 hl vína, meziročně o 169.000 hl více (31.07.2026)

Tweet



