Falešné jaro probouzí ozimy, potřebují chlad
12.01.2005 | Českokrumlovské listy
Teplé počasí narušuje zimní vegetační cyklus. Probouzejí se nejenom dřeviny, ale také rostlinstvo na polích. Zemědělci proto toužebně čekají na návrat studeného počasí. "Doufám, že už začne mrznout," přitakal včera agronom Zemědělského družstva v Brloze Jan Pecha. "Sídlíme sice ve vyšších polohách, ale porosty - například jetel nebo řepka - se začínají probírat i tady," dodal. Půda začíná rozmrzat, a to není dobré pro ozimy. Zemědělci by proto uvítali, aby začalo přituhovat, ale pozvolna, aby rostlinky nepoškodil mráz. Pak by mohl napadnout sníh.
"Už by to teplo mělo skončit," přeje si i předseda ZD Mojné Ladislav Mráček. "Prý mají přijít mrazy, ale chtělo by to drobet sněhu - i kvůli vláze," podotkl.
V Dolním Třeboníně využili jarního počasí k polním pracím. "Protože máme velkou zásobu chlévské mrvy, začali jsme hnojit pod kukuřici. Půda totiž není zamrzlá," sdělil předseda Jan Rytíř. "Ozimy ožívají, řepka začíná vegetovat a pouští kořínky. Ale nezdá se, že by došlo k jejímu vymrznutí. Myslím si ale, že si příroda poradí," neznepokojuje se. "Jak to s ozimy dopadne, závisí na tom, jaké bude jaro," dodal.
Další články v kategorii
- Rozsáhlejší zemědělské požáry mohou snížit úrodnost půdy či zvýšit riziko eroze (01.08.2026)
- V paštice z Luhačovic může být botulotoxin. Nejezte ji, varovala hygiena (31.07.2026)
- Vědci z Česka popsali gen, který pomáhá rostlinám zvládat sucho (31.07.2026)
- Letošní Země živitelka se zaměří na inovace, ukáže moderní zemědělské stroje (31.07.2026)
- Senát: Nynější zákon umožňuje střet zájmů při posuzování ekologických vlivů (31.07.2026)
- Letošní sucho už výrazně snížilo průtoky a hladiny nádrží v povodí Moravy a Dyje (31.07.2026)
- Čeští vinaři loni vyprodukovali 619.000 hl vína, meziročně o 169.000 hl více (31.07.2026)
- Varování pro spotřebitele: salmonela v čerstvých krůtích plátcích (31.07.2026)
- Plavební stupeň Děčín vstupuje do nové etapy. Výstavba by mohla začít už v roce 2029 (31.07.2026)
- Ministerstvo chce zvýšit porážky skotu v ČR na 370.000 ročně z loňských 217.000 (31.07.2026)

Tweet



