Národní diskuse o budoucnosti venkova ČR v krajích začíná
07.01.2005 | Agris
Společná zemědělská politika států Evropské Unie neustále hledá svoji konkrétní podobu. V roce 2004 proběhla zásadní reforma, která se bude v letech 2005-2007 zavádět do praxe. Finanční prostředky se rozdělily na dvě priority, dva pilíře. První pilíř jsou platby pro zemědělce bez závislosti na produkci, v ČR tzv. SAPS, platby na ha zemědělské půdy a do některých specifických sektorů. Druhý pilíř je založen nově, celý na programování. Z programování bude vycházet nový fond EAFRD (European Agriculture Fund for Rural Devolepment- Evropský zemědělský fond pro rozvoj venkova) v letech 2007-2013. V České republice existuje jakási zkušenost s přípravou programování pro období 2004-2006. Současná situace nám však dovoluje připravit se daleko lépe formou veřejné diskuse, která je v systému programování důležitá.
Účelem této diskuse je zjistit skutečné potřeby, v tomto případě venkovských regionů, a podle těchto potřeb správně stanovit cíle v programových dokumentech, odpovědnost centrálních a regionálních úřadů a alokaci finančních prostředků. „Národní diskuse o budoucnosti venkova ČR v krajích“, bude realizována pod záštitou Podvýboru pro rozvoj venkova Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a předsedy podvýboru poslance Jiřího Papeže, pod záštitou jednotlivých krajů a jejich hejtmanů a Spolku pro obnovu venkova ČR.
První setkání proběhne 21.ledna 2005 v Libereckém kraji, další pak 1.února v Jihomoravském kraji a 2.února ve Zlínském kraji, 10.března v Plzeňském kraji. Diskuse ve zbývajících krajích proběhne do konce června roku 2005 a bude zakončena Národní konferencí v říjnu tohoto roku. Celý projekt je realizován s přispěním českých poslanců z politické frakce EPP-ED v Evropském Parlamentu.
Jiří Papež, Předseda Podvýboru pro rozvoj venkova PSP ČR
Další články v kategorii
- Rozsáhlejší zemědělské požáry mohou snížit úrodnost půdy či zvýšit riziko eroze (01.08.2026)
- V paštice z Luhačovic může být botulotoxin. Nejezte ji, varovala hygiena (31.07.2026)
- Vědci z Česka popsali gen, který pomáhá rostlinám zvládat sucho (31.07.2026)
- Letošní Země živitelka se zaměří na inovace, ukáže moderní zemědělské stroje (31.07.2026)
- Senát: Nynější zákon umožňuje střet zájmů při posuzování ekologických vlivů (31.07.2026)
- Letošní sucho už výrazně snížilo průtoky a hladiny nádrží v povodí Moravy a Dyje (31.07.2026)
- Čeští vinaři loni vyprodukovali 619.000 hl vína, meziročně o 169.000 hl více (31.07.2026)
- Varování pro spotřebitele: salmonela v čerstvých krůtích plátcích (31.07.2026)
- Plavební stupeň Děčín vstupuje do nové etapy. Výstavba by mohla začít už v roce 2029 (31.07.2026)
- Ministerstvo chce zvýšit porážky skotu v ČR na 370.000 ročně z loňských 217.000 (31.07.2026)

Tweet



