Benzin by mohl zlevnit již v květnu
28.04.2004 | Denik.cz
Ceny benzinu a nafty se od začátku roku vyšplhaly na zatím nejvyšší hodnoty. Za litr benzinu nyní řidiči platí průměrně 26 korun, což je oproti lednu asi o dvě koruny na litr víc. Cena nafty se zvedla o více než tři koruny na 24,40 Kč. "Za růstem stojí zdražování ropy a ropných produktů a v poslední době i oslabování koruny. Zvyšování cen bude v příštích dnech zřejmě pokračovat, zlevnění by se řidiči díky snížení daně z přidané hodnoty mohli dočkat v květnu,"říká hlavní ekonom Patria Online David Marek. V příštích dnech však podle Marka čeká motoristy nejspíš další zdražení.
V případě naturalu 95 o 20 haléřů. "Důvodem, je prudký růst cen benzinů na rotterdamské burze, kterou se řídí i naše rafinerie,"vysvětlil Marek. V květnu by se však motoristé mohli dočkat zlevnění. Daň z přidané hodnoty u pohonných hmot se totiž sníží z 22 procent na 19. To by podle analytika Volksbank Vladimíra Pikory mě lo stlačit průměrnou cenu Naturalu 95 zhruba o 65 haléřů.
"Vysoké ceny ropy spolu s oslabováním koruny vůči dolaru však budou efekt nižší daně tlumit. Ceny proto nepoklesnou o celé snížení daně, ale jen o 40 až 50 haléřů,"uvedl Pikora. Je předpoklad, že část snížení DPH by prodejci pohonných hmot mohli využít k narovnání svých údajně nízkých marží. "I se zahrnutím tohoto předpokladu by benzin mohl zlevnit zhruba o korunu na litr," domnívá se Marek.
Analytik společnosti Colosseum Jiří Šťastný naopak výraznější dopad DPH na ceny benzinu a nafty nečeká. Předpokládá, že prodejci celý pokles daně využijí právě ke zlepšení marží. V květnu by tak průměrná cena Naturalu 95 mohla klesnou pod 25,50 koruny za litr.
Další články v kategorii
- NOVÉ TYPY UŠNÍCH ZNÁMEK CAISLEY (24.07.2026)
- Potravinářský kolos Nestlé prodá za tři miliardy eur polovinu divize balené vody (24.07.2026)
- Symbol Irska s českou stopou: Proč se v Guinnessu používá náš chmel? (24.07.2026)
- Jak americké plodiny dobyly po roce 1492 Evropu (24.07.2026)
- RADAR: Jaké bude o víkendu počasí? Konec týdne přinese tropy i bouřky (24.07.2026)
- Celosvětová produkce i spotřeba kávy by měly být v nadcházející sezoně rekordní (24.07.2026)
- Koupili ruinu s břízou na střeše. Dnes se u Lasíků stojí dlouhé fronty na koláče (24.07.2026)
- Od vlády nerespektující pravidla působí zavádění další EET pro podnikatele jako špatný vtip (24.07.2026)
- Souhrn událostí uplynulého dne 23. 7. 2026 (24.07.2026)
- V CHKO Jeseníky jsou potvrzeny dvě vlčí smečky, v širším regionu až 40 jedinců (23.07.2026)

Tweet



