Přísné hygienické podmínky se nelíbí začínajícím podnikatelům
15.01.2004 | Karlovarské noviny
Začínající podnikatelé v oblasti potravinářství se kromě formalit spojených se založením firmy musejí zároveň připravit na značné komplikace při výstavbě samotného provozu. Mohou za to přísné hygienické předpisy a kontroly. Někteří budoucí provozovatelé říkají: vše si musíme zjistit sami, hygienici pouze přijdou na kontroly. Zástupci hygienické stanice zase tvrdí: nejsme tady jako poradní orgán, ale pomoci se nevyhýbáme.
"Nemůže si nikdo myslet, že přijde, řekne, že otevírá provoz, a my mu nadiktujeme, co je k tomu potřeba. To musí každý zjistit sám. Nicméně u nás funguje i zdravotní ústav, který informace za poplatek poskytuje," říká pracovnice sokolovské hygienické stanice Jindřiška Benešová.
"Naší povinností je po předložení projektu stavbu schválit, či neschválit," dodává.
Názory na tento systém se u řady živnostníků liší.
"Mám plnou hlavu starostí. Chtěl jsem si pronajmout restauraci a všechno ohledně hygienických předpisů si musím zjistit sám, nikdo mi nepomůže," postěžoval si Petr Koláček ze Sokolova. Opačně hovoří podnikatel ze Sokolovska, který si s ohledem na nový provozní záměr nepřeje zveřejnit svoje jméno.
"Nikdy jsem neměl problémy s žádnými úřady. Vždy, když jsem požádal o pomoc, pracovníci mi vyhověli. Doporučoval bych každému chodit se radit průběžně," uvedl.
Další články v kategorii
- Čína útočí na francouzskou gastronomickou ikonu. Rozhodnout může jediná věc (21.07.2026)
- Pes: odvěký pomocník stád. Výstava sezóny Národního zemědělského muzea představí příběh nejstaršího zvířecího společníka člověka (21.07.2026)
- Pekárenský gigant Agrofertu hlásí horší výsledky. Firma musí změnit strategii (21.07.2026)
- Házení psů o zem, výkaly v miskách. Chovatelka odmítla obžalobu z týrání psů (21.07.2026)
- Hrozbou pro minerální vodu není jen oteplování, ale i věčné chemikálie (21.07.2026)
- Déšť nestačil. Hlubší vrstvy půdy trápí extrémní sucho (21.07.2026)
- Hladina Dunaje v Rumunsku je nejnižší za 30 let, způsobuje problémy zemědělcům (21.07.2026)
- V Bosně roste nejdražší zelenina na světě. Kilo papriček stojí i 400 tisíc (21.07.2026)
- Český hrách pod drobnohledem: Vědci z MENDELU bojují s chorobami, které ohrožují potravinovou bezpečnost (21.07.2026)
- Počasí na jižní Moravě výrazně urychlilo sklizeň, na Břeclavsku mají hotovo (21.07.2026)

Tweet



