Jablka ve Vranově posílí švestky
08.11.2003 | Rokycanský deník
Sadaři experimentálně na jaře vysadí švestky na jablečných plantážích. Tři a půl tisíce ročních proutků vysázeli sadaři v těchto dnech na jablečných plantážích ve Vranově. "Jde zhruba jen o tři hektary. Využili jsme tak jednu z posledních šancí, jak sázet za jasných dotačních podmínek," vysvětlil Richard Schwarz.
"Vsadili jsme na vyzkoušené odrůdy Idared a Šampion, které v našich klimatických podmínkách dobře rostou a jsou i ekonomicky zajímavé. Odrůdová skladba potřebuje měnit, a tak jsme zkušebně vysadili pět set Topazů. Je to rezistentní, sladké zimní jablko. První úrodu čekáme v pátém roce," dodal Schwarz. V plánu na jaro mají Vranovští zásadnější pokus. Chtějí vysadit švestky.
"Nikdy v našich sadech nebyly. Ale v pěstování jablek jsme strašně zranitelní, musíme zkoušet i jiné cesty. Snad to vyjde," doufá sadař. Podzim ovocnářům zatím přeje, i když je extrémně suchý. "Čeká nás pravděpodobně zalévání, což je pro toto roční období zcela neobvyklé. Situaci by mohlo zachránit vydatné sněžení a pomalé jarní tání, aby se půda pořádně nasákla," říká Schwarz, který podle současného stavu stromů vidí příští úrodu jako více než slušnou. Ovšem rozhodovat o ní budou živly sadařem neovlivnitelné.
Další články v kategorii
- Souhrn událostí uplynulého dne – 16.7. 2026 (17.07.2026)
- V Evropě dle studie přibývá prachu, hlavně z Afriky. Škodí zdraví i ekonomice (16.07.2026)
- Lesy ČR dokončily další projekty: V jihočeské krajině nahradily odvodňovací příkopy přírodní meandry (16.07.2026)
- Výrobce substrátů Agro CS loni zvedl tržby na 2,4 mld. Kč a zisk na 143 mil. Kč (16.07.2026)
- O víkendu se výrazně ochladí (16.07.2026)
- Ministr zemědělství u kulatého stolu. Řešila se budoucnost českého drůbežářství (16.07.2026)

Tweet



