Jatka a mlékárny po vstupu do EU prořídnou
06.11.2003 | Denik.cz
Jedna z výtek, které Česku adresovala Evropská komise, padá zejména na hlavu ministerstvu zemědělství. „Zatím stále nevíme, kolik je v Česku potravinářských provozů,“ posteskl si komisař pro zdravotnictví a ochranu spotřebitelů David Byrne. Navíc ne všichni potravináři splní podle EK přísné hygienické požadavky na výrobu. „Podnikatelé mohli požádat o dotace unie na modernizaci provozů. Nedivím se, že ta nyní bude jednat nekompromisně, a kdo nedostojí podmínkám nového veterinárního zákona, skončí,“ řekl Robert Schneider, generální ředitel Českého svazu zpracovatelů masa. Jeho firma dotace unie na modernizaci využila.
Mlékáren nesplňujících hygienické normy Bruselu je na 170. Uzavření prý však hrozí jen šesti. Na černé listině je i 200 dalších zpracovatelů ryb nebo vajec. Komisi se ale nezdá ani zpoždění při budování agrární platební agentury, která má rozdělovat dotace z Bruselu. Pro to měl komisař Byrne jediný závěr. „Pokud agentura nebude včas, přijdete o velké peníze,“ řekl s tím, že jejich tok by se o rok oddálil.
Komise pochybuje i o slibech, že v Praze-Ruzyni vznikne do května 2004 pracoviště veterinární inspekce potravin ze třetích zemí. Kritizuje i nedotaženost vyhlášek o krmivech, identifikaci hospodářských zvířat zákon o zdraví rostlin a další.
Další články v kategorii
- Souhrn událostí uplynulého dne – 16.7. 2026 (17.07.2026)
- V Evropě dle studie přibývá prachu, hlavně z Afriky. Škodí zdraví i ekonomice (16.07.2026)
- Lesy ČR dokončily další projekty: V jihočeské krajině nahradily odvodňovací příkopy přírodní meandry (16.07.2026)
- Výrobce substrátů Agro CS loni zvedl tržby na 2,4 mld. Kč a zisk na 143 mil. Kč (16.07.2026)
- O víkendu se výrazně ochladí (16.07.2026)
- Ministr zemědělství u kulatého stolu. Řešila se budoucnost českého drůbežářství (16.07.2026)

Tweet



