Velkoslepice čeká po roce těžký životní úděl
05.08.2003 | Denik.cz
Velkochovatelé nosnic mají starosti. Slepice jim vydrží snášet vajíčka tak rok, pak jsou snad v přechodu, nebo začnou stávkovat. A co pak s nimi?
Těch nepotřebných nešťastnic se v některých halách tísní až statisíce. O poražené "vynesené" slepice prý není zájem. A to už ani za cenu jedné koruny, kterou by za ni chovatel dostal. Zdá se, že v době polévek ze sáčku nikdo nechce pořádnou slepičí.
Když by nechat velkochovatel slípku zlikvidovat v asanačním podniku, musí za to ještě platit. Za kus deset až čtrnáct korun. Pokud má někdo slepic, které už nenesou, sto tisíc, dal by za jejich semletí do masokostní moučky nejméně milion. Takové řešení samozřejmě chovatele dvakrát neláká. Ještě je možné jakž takž bývalé nosnice prodat jako čerstvé maso na jatkách coby krmení pro masožravce.
Nu, obnova výrobních prostředků, v tomto případě živých tvorů, něco stojí. Možná by podnikatelům pomohlo, kdyby jim nosnice déle vydržely. Třeba by jim dokázali zlepšit podmínky k životu, aby byly déle produktivní. Doma na dvorku lidé nechávají jednu slepici snášet až čtyři roky. A kdyby z ní pak neuvařili polévku, běhala by si třeba sedm let, než by ji sklátilo stáří. Krásná vyhlídka oproti ročnímu životu ve výrobně vajec.
Další články v kategorii
- „Víme, že to znamená smrt.“ Tisíce psů mizí v tichosti z tureckých ulic, útulky nemají místo (11.07.2026)
- Rusko uzavřelo cestu k Azovskému moři. V ohrožení je vývoz obilí (10.07.2026)
- Ministr Červený vystoupí v OSN na téma udržitelného rozvoje. ČR je v plnění cílů na 10. místě ze 169 států (10.07.2026)
- Vyhláška o závazném postupu při monitoringu eroze zemědělské půdy (10.07.2026)
- Do České republiky podle investigace nadále proudí sankcionované ruské dřevo označené jako čínské (10.07.2026)
- Vědec: Zemědělci odhadují nižší výnosy až o 40 procent proti tříletému průměru (10.07.2026)
- Bláznivý nápad tří kamarádů: Založili vlastní stát s minipivovarem a mají úspěch (10.07.2026)
- Úroda ovoce v ČR letos kvůli mrazům klesne o 53 procent, ztráta bude přes miliardu (10.07.2026)
- Obnovujeme přírodu, nebo muzeum? Polemika nad evropským plánem obnovy přírody (10.07.2026)
- V Tatrách sněží (10.07.2026)

Tweet



