ČR už dostala z Unie 46 miliard
09.06.2003 | Právo
Finanční pomoc přesahující 1,5 miliardy eur (více než 46 miliard korun) poskytla Česku do května 2003 Evropská unie. Pomoc přišla v rámci programů Phare, ISPA a SAPARD, prostřednictvím účasti v některých podpůrných programech a agenturách a také formou pomoci po loňských povodních. V rámci Phare získala ČR z unijní pokladny 30,8 miliardy Kč. Tři čtvrtiny z nich jsou určeny pro ministerstva a další centrální instituce jako pomoc v přípravě na členství, zbytek šel na rozvoj přeshraniční spolupráce. Peníze z projektů Phare lze využít na dodávky služeb a grantové programy a také na nákup zařízení potřebných k přípravě na členství v EU, například počítače. Tyto projekty však nejsou určeny jen pro Prahu, kde sídlí jednotlivá ministerstva, ale pro celé Česko. Například počítače pro hraniční přechody dostalo ministerstvo vnitra, které je samozřejmě odeslalo na konkrétní přechody na hranicích. Z celkového rozpočtu ISPA bylo pro ČR vyčleněno 10,8 mld. korun na čtrnáct velkých stavebních projektů, z toho šest do dopravy a osm na projekty v oblasti životního prostředí. Mezi největší z této kategorie patří "Čistá Bečva" nebo rekonstrukce a rozšíření kanalizace v povodí řeky Dyje. Největší částka z ISPA však šla do Olomouckého kraje, kde EU podpořila částkou 111,5 mil. eur projekt rychlostní silnice R 48 a části železniční trasy Zábřeh na Moravě-Krasíkov. Investice do zemědělství a rozvoje venkova v rámci programu SAPARD dosáhly od roku 2000 1,57 miliardy Kč. Zatím nejvíce dokázaly z fondu SAPARD vytěžit Jihomoravský (8,95 miliónů eur), Jihočeský kraj (8,2 miliónu eur) a Středočeský kraj (přes 7,5 miliónů eur), které v rámci svých regionů (NUTS II) předložily dohromady téměř 300 projektů. V listopadu 2002 se Evropská komise navíc ke všem programům pomoci rozhodla věnovat Česku z Fondu solidarity 129 miliónů eur (asi čtyři miliardy Kč) na pomoc při odstraňování škod způsobených povodněmi.
Další články v kategorii
- Ministerstvo přidá na rozvoj venkova 630 milionů korun, celkem je k dispozici přes pět miliard (09.07.2026)
- Hodnocení kondice masných plemen skotu (09.07.2026)
- Mladí farmáři objevili díru na trhu. Češi chtějí ekologicky farmařit, skoupili předplatné na bedýnky (09.07.2026)
- Ovocnářství v krizi: Kvůli jarním mrazům klesne letošní sklizeň o 44 procent (09.07.2026)
- Třetí nápoj z nealkoholického piva: místo exotického ovoce Svijany tentokrát zvolily domácí angrešt a rybíz (09.07.2026)
- Lesy Mendelovy univerzity vykazují mimořádně časný a silný stres suchem (09.07.2026)
- Léto je podle meteorologických modelů teplejší než obvykle. Červenec i srpen mohou přinést další vlny veder (09.07.2026)
- Zemědělský fond: Evropská unie proplatila květnové dotace firmám z Agrofertu (09.07.2026)
- Češi a léto: Jaké aktivity vedou, jaké chutě zmrzlin milují, kolik utrácejí (09.07.2026)
- Na Znojemsku hasiči bojovali se dvěma požáry polí, jeden zraněný (09.07.2026)

Tweet



