Co si občané v kandidátských zemích myslí o Společné zemědělské politice?
15.05.2003 | Euroskop
Bezpečné, zdravé potraviny a podpora pro zlepšení života na venkově to je, jak se zdá, nejvyšší priorita pro občany vbudoucích členských státech EU, když byli vnedávném průzkumu veřejného mínění Eurobarometer dotázáni, jakou zemědělskou politiku by EU měla vést. 88% dotázaných se domnívá, že Společná zemědělská politika by měla být použita kdosažení těchto cílů. Jasná většina (67%) dává přednost směru, kterým se Společná zemědělská politika ubírá, tedy méně dotací pro zemědělské výrobky a více financí na rozvoj a ochranu venkovské ekonomiky spolu spřímými podporami zemědělcům. Tento průzkum rovněž ukazuje, že většina občanů vbudoucích členských státech očekává, že Společná zemědělská politika bude mít příznivý dopad na zemědělce, spotřebitele, potravinářský průmysl i životní prostředí na venkově. Zporovnání výsledků tohoto průzkumu spodobným průzkumem konaným loni vEU vyplývá, že občané vsoučasných i budoucích členských státech EU podobně široce podporují většinu cílů Společné zemědělské politiky.
Průzkum byl proveden na reprezentativním vzorku obyvatelstva 13 zemí (10 zemí, které mají vstoupit do EU vroce 2004: Česká republika, Kypr, Estonsko, Maďarsko, Lotyšsko, Litva, Malta, Polsko, Slovensko a Slovinsko; přistupující země Bulharsko a Rumunsko a kandidátská země EU Turecko).
Kromě vysokého očekávání, které má Společná zemědělská politika splnit, průzkum také ukázal, že existují i obavy, zvláště vČeské republice a ve Slovinsku, že zavedení zemědělské politiky EU bude pro zemědělce spíše nepříznivé než příznivé. Je také jasné, že je ještě třeba hodně vykonat pro informovanost široké veřejnosti vnových členských státech o koncepci a cílech Společné zemědělské politiky, protože současná úroveň znalostí je nízká. Podle výsledků tohoto průzkumu jsou nejlépe informovaní Poláci (36% má povědomí oSpolečné zemědělské politice) a Slovinci (31%).
Další články v kategorii
- Letní dárek od Lesů ČR veřejnosti: Zpravodajství z regionů nově v mobilní aplikaci Klub nového lesa (08.07.2026)
- Stavy plemenic v plemenných knihách ČSCHMS (08.07.2026)
- Čtvrtinu Česka tvoří historická kulturní krajina. Vědci ji poprvé zmapovali (08.07.2026)
- Připlatíme si opět za potraviny? Mrazy a sucho sníží úrodu (08.07.2026)
- Mexiko na vlně digitální revoluce v zemědělství, mohou tam uspět i čeští dodavatelé (08.07.2026)
- Zemědělci v Libereckém kraji sklidili první hektary ječmene, výnosy jsou nízké (08.07.2026)
- Vlci, které lidé krmili ze svého hrnce. Unikátní nález mění pohled na domestikaci (08.07.2026)
- Řidič autem naháněl medvědici s mláďaty. Záběry rozdělily Slováky (08.07.2026)
- Nový výzkum VÚK ukazuje, že zámecké parky chrání přírodu tam, kde okolní krajina selhává (08.07.2026)
- MENDELU jako jediná česká univerzita vyšle svůj experiment na evropský raketoplán Space Rider (08.07.2026)

Tweet



