Intervenční fond narušil cenovou rovnováhu u pšenice
13.08.2002 | Denik.cz
Letošní úrodu pšenice mají zemědělci ve středních Čechách z naprosté většiny sklizenou. Mnohaměsíční úsilí o co možná největší výnosy a současně i maximální příjmy z této plodiny ovšem narušil podle některých pěstitelů Státní zemědělský intervenční fond (SZIF).
"Pšenici v roce dva tisíce od nás fond vykoupil za tři a půl tisíce korun. Letos před volbami ji ale prodal o čtyři sta korun levněji," vysvětluje soukromý zemědělec z Horní Kamenice na Slánsku, který své jméno vzhledem k napjatým vztahům mezi pěstiteli a výkupci nechce zveřejňovat.
"Prodávali jsme skutečně pšenici z roku dva tisíce. Má ale kvalitativně jiné parametry než v současnosti nakupovaná pšenice. Navíc byl tento prodej určen výhradně na vývoz,"uvedl ředitel SZIF Jan Höck. Výsledek práce intervenčního fondu je podle něj jasný, mlýny nyní chtějí vykupovat za cenu pod hranicí tří tisíc korun.
"To není ani hodnota na úrovni nákladů, které ještě letos zvedly mimořádné postřiky proti plísním. Zrno si přitom nemůžu nechat doma, musím ho prodat," říká zemědělec, jenž obhospodařuje přes sto hektarů polí.
"Zemědělci mají jednoduchou šanci. Neprodají mlýnům, ale nám stále za cenu tři a půl tisíce korun, aniž bychom měli stanovený datum konce nákupu," reagoval Höck, podle kterého fond zahájí nákup, jakmile dojde k poklesu ceny zrna. Zda se podaří pěstitelům prodat letošní sklizeň za přijatelné ceny proto ukáží až příští týdny a vytříbení situace na trhu.
Další články v kategorii
- Od srpna 2026 začnou platit první klíčové povinnosti PPWR. Jste připraveni? (26.06.2026)
- Jihlava nechá prověřit možné zdroje podzemní vody ve třech lokalitách (26.06.2026)
- Lokální hovězí ve veřejném stravování: šance či utopie? (26.06.2026)
- Vláda projedná vyšší dotace pro včelaře kvůli zdražování včelařského vybavení (26.06.2026)
- Vinařství Ludwig podalo ústavní stížnost, chce zvrátit rozhodnutí SZPI (26.06.2026)
- České lesy letos trápí dlouhodobé sucho, někde stromy ani nepřirůstají (26.06.2026)
- Změna v supermarketech v Česku: Obchody zavádí letní režim, mění otevírací dobu (26.06.2026)
- Prazdroj se ptá lidí, co pro ně znamená jít „na jedno“ a na festivalech nabídne alkotestery (26.06.2026)
- Získají podniky s více než 250 zaměstnanci většinu dotací na zpracování zemědělských produktů? (26.06.2026)
- Doporučení pro chovatele zvířat spojená s horkým počasím (26.06.2026)

Tweet



