Škody při úhynu ryb v pískovně překročily pět milionů
09.08.2002 | Boleslavský deník
Škody způsobené hromadným úhynem ryb v pískovně se vyšplhaly na pět milionů korun a zdaleka to není konečné číslo.
"Napočítali jsme více než šest tun mrtvých ryb, které jsme uložili do prvního přistaveného kontejneru. Druhý kontejner je ze tří čtvrtin také plný," uvedl jeden ze členů mnichovohradišťského rybářského spolku Milan Pelikovský. Mrtvé ryby se odvážejí do kafilerie v Mimoni.
"Za každé kilo zlikvidované ryby zaplatíme 80 haléřů," řekl Pelikovský. I další náklady spojené s odstraňováním pohromy půjdou na vrub rybářského spolku. Momentálně se již od pondělí podílí na záchranných pracech okolo třiceti rybářů."Jsme už všichni vyčerpáni a jedeme nadoraz," konstatoval Pelikovský. Vedle rybářů z mnichovohradišťského spolku přijeli včera vypomoci i jejich kolegové z Bakova, kteří také užívali právo lovit ryby v pískovně.
"Bohužel se tu zatím neukázal nikdo z našich mladoboleslavských kolegů, kteří si také koupili povolenky na rybolov v pískovně," kritizoval Pelikovský. Někteří rybáři tady tráví dny své dovolené. Rybářům se podařilo převézt do řeky Jizery přes dva tisíce úhořů, kteří katastrofu přežili. "Pozitivně se projevil vliv dusíkatých a fosfátových hnojiv, která jsme do vody nasypali. Už vznikají řasy, které dodávají kyslík," dodal Pelikovský.
Další články v kategorii
- Od srpna 2026 začnou platit první klíčové povinnosti PPWR. Jste připraveni? (26.06.2026)
- Jihlava nechá prověřit možné zdroje podzemní vody ve třech lokalitách (26.06.2026)
- Lokální hovězí ve veřejném stravování: šance či utopie? (26.06.2026)
- Vláda projedná vyšší dotace pro včelaře kvůli zdražování včelařského vybavení (26.06.2026)
- Vinařství Ludwig podalo ústavní stížnost, chce zvrátit rozhodnutí SZPI (26.06.2026)
- České lesy letos trápí dlouhodobé sucho, někde stromy ani nepřirůstají (26.06.2026)
- Změna v supermarketech v Česku: Obchody zavádí letní režim, mění otevírací dobu (26.06.2026)
- Prazdroj se ptá lidí, co pro ně znamená jít „na jedno“ a na festivalech nabídne alkotestery (26.06.2026)
- Získají podniky s více než 250 zaměstnanci většinu dotací na zpracování zemědělských produktů? (26.06.2026)
- Doporučení pro chovatele zvířat spojená s horkým počasím (26.06.2026)

Tweet



