Okurky dozrály dříve, jsou větší než obvykle
22.07.2002 | Mladá fronta Dnes
Špička okurkové sezony začala ve znojemské Znojmii o dva až tři týdny dříve než v jiných letech. Okurkáři si zatím úrodu pochvalují, problémy jim dělají jen větší velikosti dodávaných okurek. "Okurky vlivem teplého počasí dozrály mnohem dříve. Negativum je, že okurky jsou vesměs větší, protože rychlost dozrávání zaskočila i pěstitele. Ti neměli dostatek sběračů, takže okurky přerostly," vysvětlil ředitel Znojmie Jiří Moravec.
Pěstitelé proto nyní dodávají velikostní skupiny C až E, což jsou už ty největší přerostlé okurky. "Výkup skupiny E jsme museli zastavit. Kvůli samým velkým okurkám jsme rychle vypotřebovali velké sklenice a skláři je teď musejí narychlo dodělávat. Doufáme jen, že sezona bude trvat dostatečně dlouho, abychom dostali i ty nevíce žádané malé okurky," řekl Moravec. Představitelé největší zpracovatelské firmy na Znojemsku jsou přesto se sezonou spokojeni. "Jedeme čtyřiadvacet hodin denně. Plán máme k dnešnímu dni splněn na padesát procent. To je za posledních několik let nejlepší výsledek, vždycky bývá špička až počátkem srpna. Dokonce jsme v novodobé historii firmy překročili denní maximum, když jsme devátého července vyrobili tři sta tun sterilovaných okurek," pochlubil se ředitel. Vedení se proto vážněji nezabývalo ani inzeráty, ve kterých chtělo konkurenční Hamé Babice odlákat znojemské pěstitele od dodávek Znojmii. Pod hesly jako: "Nezaplatil vám váš odběratel ještě ani za vaše loňské dodávky?", "Máte oprávněnou pochybnost o tom, že vám stejný odběratel letos nezaplatí?", "Nemáte komu svou produkci nabídnout vzhledem ke skutečnosti, že na vašeho dosavadního odběratele byl podán návrh na prohlášení konkurzu?", nabízela firma Hamé výkup znojemských okurek ve své pobočce. "Všichni naši smluvní pěstitelé nám dodávají podle smluv, žádný odliv jsme nezaznamenali. Nezvažujeme proto ani žádné právní kroky, stejně by se to táhlo dva roky a skončilo by to bez výsledku," mávl nad inzeráty rukou ředitel. Znojmia ve zpracovatelské sezoně zaměstnává kromě sto devadesáti kmenových zaměstnanců ještě sto padesát brigádníků. "Všechno jsou to lidé z úřadu práce nebo studenti. Vzhledem k vysoké nezaměstnanosti na Znojemsku jsme řekli, že cizince brát nebudeme," uzavřel Moravec.
Další články v kategorii
- Od srpna 2026 začnou platit první klíčové povinnosti PPWR. Jste připraveni? (26.06.2026)
- Jihlava nechá prověřit možné zdroje podzemní vody ve třech lokalitách (26.06.2026)
- Lokální hovězí ve veřejném stravování: šance či utopie? (26.06.2026)
- Vláda projedná vyšší dotace pro včelaře kvůli zdražování včelařského vybavení (26.06.2026)
- Vinařství Ludwig podalo ústavní stížnost, chce zvrátit rozhodnutí SZPI (26.06.2026)
- České lesy letos trápí dlouhodobé sucho, někde stromy ani nepřirůstají (26.06.2026)
- Změna v supermarketech v Česku: Obchody zavádí letní režim, mění otevírací dobu (26.06.2026)
- Prazdroj se ptá lidí, co pro ně znamená jít „na jedno“ a na festivalech nabídne alkotestery (26.06.2026)
- Získají podniky s více než 250 zaměstnanci většinu dotací na zpracování zemědělských produktů? (26.06.2026)
- Doporučení pro chovatele zvířat spojená s horkým počasím (26.06.2026)

Tweet



