Zahrádkáři se se svým ovocem do sběren nehrnou
17.07.2002 | Denik.cz
Ceny, za které je vykupováno sezónní ovoce, nemotivují pěstitele k tomu, aby přebytky úrody odváželi do sběren. Například u černého rybízu poklesly ceny oproti loňsku o polovinu, čímž se dostal na úroveň červeného či bílého. Navíc se nedá hovořit o nadúrodě ovoce, ale spíš o podprůměrných výnosech. "Letos je sezóna nic moc," říkají provozovatelé výkupen.
Ještě vloni jsme černý rybíz vykupovali za sedmadvacet, letos už jen za třináct korun. Na našich třech provozovnách jsme ho zatím shromáždili dvě stovky kilogramů, což je o osmdesát procent méně, než v loňském roce," řekl Dušan Sedláček z ovocných sadů Úsovsko-Klopina. "O černý rybíz není u zpracovatelů zájem. Vloni byla v Polsku nadúroda a tak tam rybíz zamrazili a letos ho levně prodávají, čímž nám znehodnocují ceny," posteskl si Ludvík Pittner, majitel prostějovské společnost Licea, která se zabývá výkupem ovoce. Licea letos platí za kilogram prvojakostního černého rybízu desetikorunu, což je polovina loňské ceny. Navíc je této komodity letos v zahrádkách méně. "Důvodem byly mrazy v období Velikonoc , kdy hodně keříků pomrzlo," dodal Sedláček. Trochu lepší situace je u rybízu červeného, jehož vloni vykoupili v Úsovsku-Klopině pět metráků a letos se situace rýsuje podobně. Za kilogram červeného či bílého rybízu nabízejí ve sběrnách kolem deseti korun.
Už několik let stagnuje či klesá výkup angreštu, jehož keře jsou ve většině zahrad napadeny plísní. V Úsovsku-Klopině se letos nevykupoval vůbec a ve společnosti Licea v omezeném množství za čtrnáct korun v první jakosti. "Asi dvacet procent angreštu, který nám pěstitelé přivezli, byl plísní také napaden. Abychom jim pomohli jej zlikvidovat, vykupovali jsme ho alespoň za tři koruny," řekl Pittner. "Angreštu jsem vloni vykoupila dvakrát víc. Rybíz je zase drobnější a normy přísné na jakost. Všechno nasvědčuje tomu, že je letošní úroda slabší," konstatovala Eliška Skoupilová z výkupny v Náměšti na Hané.
Další články v kategorii
- Od srpna 2026 začnou platit první klíčové povinnosti PPWR. Jste připraveni? (26.06.2026)
- Jihlava nechá prověřit možné zdroje podzemní vody ve třech lokalitách (26.06.2026)
- Lokální hovězí ve veřejném stravování: šance či utopie? (26.06.2026)
- Vláda projedná vyšší dotace pro včelaře kvůli zdražování včelařského vybavení (26.06.2026)
- Vinařství Ludwig podalo ústavní stížnost, chce zvrátit rozhodnutí SZPI (26.06.2026)
- České lesy letos trápí dlouhodobé sucho, někde stromy ani nepřirůstají (26.06.2026)
- Změna v supermarketech v Česku: Obchody zavádí letní režim, mění otevírací dobu (26.06.2026)
- Prazdroj se ptá lidí, co pro ně znamená jít „na jedno“ a na festivalech nabídne alkotestery (26.06.2026)
- Získají podniky s více než 250 zaměstnanci většinu dotací na zpracování zemědělských produktů? (26.06.2026)
- Doporučení pro chovatele zvířat spojená s horkým počasím (26.06.2026)

Tweet



