Nitrianska firma kúpila areál kafilérie na východe Slovenska
12.07.2002 | Hospodárske noviny
N-Adova investuje do ekológie
Spoločnosť N-Adova, s. r. o., Nitra, ako jediná kafiléria z troch, ktoré fungujú na Slovensku, je poverená spracúvaním špecifických rizikových materiálov živočíšneho pôvodu, odkúpila v exekučnej dražbe časť prevádzkového areálu a, s, Kafiléria Drienov v okrese Prešov. V nových priestoroch budujú prekladisko nebezpečných živočíšnych odpadov, ktoré pochádzajú od producentov z východného Slovenska.
Drienovská kafiléria, ktorá mala pôsobnosť pre celé východné a časť stredného Slovenska, mala už niekoľko rokov vážne ekonomické problémy. Vyústili do likvidácie spoločnosti. Po starých majiteľoch ostala značná ekologická záťaž - 150 ton nespracovaných technologických zvyškov uhynutých zvierat a 12 tis. m3 kontaminovaných odpadových vôd v hrdzavejúcich nádržiach. Náklady na likvidáciu tohto ekologického odpadu sa odhadujú na 800 tis. Sk.
N-Adova, ktorá má dennú spracovateľskú kapacitu 110 až 120 ton uhynutých zvierat a živočíšneho odpadu, investuje do vybudovania prekladiska v Drienove viac ako 9 mil. Sk. Jednou z priorít firmy je plnenie kritérií v ochrane životného prostredia. Aj v nitrianskej kafilérii podstatná časť investícií smeruje na riešenie environmentálnej problematiky. K najdôležitejším patril nákup parných kotlov za 2,8 mil. Sk a novej technológie na spracovanie odpadov za 30 mil. Sk. V súlade s environmentálnym programom vypracovali projektovú dokumentáciu rekonštrukcie čistiarne odpadových vôd. V tomto roku je strategickým zámerom firmy rekonštrukcia filtračného zariadenia vzduchu a linky na spracovanie odpadov, ktorá si vyžiada náklady 45 mil. Sk. Na elimináciu zápachu pri transporte živočíšneho odpadu nakúpila N-Adova 16 antikorových kontajnerov na podvozkoch MAN.
O výbere kafilérie N-Adova, ktorá ako jediná spracúva špecifický rizikový materiál, rozhodla vlani komisia ministerstva pôdohospodárstva. Ide najmä o rizikové tkanivá - mozog, miechu, slezinu, črevá a ďalšie vnútornosti. Aj na základe silnejúcich tlakov EÚ vyčlenila vláda SR na boj proti nákaze BSE v tomto roku vyše 402 mil. Sk. Najnovším opatrením je zriadenie fondu na prevenciu a tlmenie nákaz hospodárskych zvierat. Bude právnickou osobou a okrem štátu doň majú povinne prispievať aj subjekty podnikajúce v živočíšnej výrobe. Poškodený podnikateľ by mal potom získať refundáciu až 50 % nákladov vynaložených na príslušné veterinárne opatrenia.
Další články v kategorii
- Od srpna 2026 začnou platit první klíčové povinnosti PPWR. Jste připraveni? (26.06.2026)
- Jihlava nechá prověřit možné zdroje podzemní vody ve třech lokalitách (26.06.2026)
- Lokální hovězí ve veřejném stravování: šance či utopie? (26.06.2026)
- Vláda projedná vyšší dotace pro včelaře kvůli zdražování včelařského vybavení (26.06.2026)
- Vinařství Ludwig podalo ústavní stížnost, chce zvrátit rozhodnutí SZPI (26.06.2026)
- České lesy letos trápí dlouhodobé sucho, někde stromy ani nepřirůstají (26.06.2026)
- Změna v supermarketech v Česku: Obchody zavádí letní režim, mění otevírací dobu (26.06.2026)
- Prazdroj se ptá lidí, co pro ně znamená jít „na jedno“ a na festivalech nabídne alkotestery (26.06.2026)
- Získají podniky s více než 250 zaměstnanci většinu dotací na zpracování zemědělských produktů? (26.06.2026)
- Doporučení pro chovatele zvířat spojená s horkým počasím (26.06.2026)

Tweet



