Kvůli vysokým teplotám musejí dojnice pod ochlazující sprchu
10.07.2002 | Mladá fronta Dnes
Rtuť teploměru šplhá stále nahoru, což má vliv nejen na zdravotní stav lidí, ale trpí také zvířata - v některých případech musí zemědělci dobytek ochlazovat vodou. Pracovníci meteorologických stanic v Košeticích a v Kostelní Myslové sdělili, že extrémní teploty za poslední dny ještě nenaměřili a dosavadní teploty se pohybují v normálu, okolo 26 a 27 stupňů Celsia. Zootechnik Vlastimil Havlík ze zemědělského družstva v Telči však potvrdil, že takto vysoké teploty nedělají dobře především dojnicím, pro které je optimální teplota při produkci mléka okolo mínus deseti stupňů. "Samozřejmě zaznamenáváme z tohoto důvodu i pokles dojivosti. V některých kravínech už začali se sprchováním dojících krav a pokud budou teploty ještě dále stoupat, přistoupíme k tomuto řešení také. Pro ostatní zvířata jsou vysoké teploty také nepříjemné, ale dobytek se stačí sám ochlazovat například o zem. Přijímá pouze méňe potravy než jindy, což negativně ovlivňuje růst. V horších případech dochází k úhynu dobytka, ale takový případ jsme letos ještě neměli," řekl Havlík. V jihlavské zoologické zahradě parné počasí prozatím nečiní velké problémy, protože zde žije spousta exotických zvířat z teplých krajů. "Samozřejmě zde máme několik druhů, pro které jsou to abnormální podmínky, jako například levhart sněžný a rys. Ti žijí normálně v severských zemích a takovéto teplo je pro ně značnou zátěží. Žádná specialní opatření však většinou neděláme, zvířata se do značné míry dokáží přizpůsobit sama, " sdělila mluvčí zoo Eliška Kubíková.
Podle ní zvířata vyhledávají k odpočinku místa ve stínu, během nejteplejší části dne nevyvíjejí žádné aktivity a jejich tělo se s tím celkem dobře vyrovnává. "My jim samozřejmě poskytujeme dostatek vody a to jak pitné, tak pokud je to možné i ke koupání. Některá zvířata v extrémních teplotách i sprchujeme a zavlažujeme jim prostředí. V amazonském pavilonu je například automatické zařízení, které zajišťuje dostatečnou vlhkost vzduchu," dodala Kubíková. Pracovníci záchranné služby první pomoci v Pelhřimově a v Humpolci sdělili, že dosud nezaznamenali zvýšený počet výjezdů k osobám, které by měly potíže způsobené právě vysokými teplotami. S tím souvisí i dostatečný přísun tekutin. A to těší především majitele pivovarů. "Od začátku prázdnin jsme zaznamenali zvýšený prodej piva a to zhruba o 25 procent. Bývá to tak každoročně," sdělil Pavel Prchal z obchodního oddělení havlíčkobrodského pivovaru.
Další články v kategorii
- Od srpna 2026 začnou platit první klíčové povinnosti PPWR. Jste připraveni? (26.06.2026)
- Jihlava nechá prověřit možné zdroje podzemní vody ve třech lokalitách (26.06.2026)
- Lokální hovězí ve veřejném stravování: šance či utopie? (26.06.2026)
- Vláda projedná vyšší dotace pro včelaře kvůli zdražování včelařského vybavení (26.06.2026)
- Vinařství Ludwig podalo ústavní stížnost, chce zvrátit rozhodnutí SZPI (26.06.2026)
- České lesy letos trápí dlouhodobé sucho, někde stromy ani nepřirůstají (26.06.2026)
- Změna v supermarketech v Česku: Obchody zavádí letní režim, mění otevírací dobu (26.06.2026)
- Prazdroj se ptá lidí, co pro ně znamená jít „na jedno“ a na festivalech nabídne alkotestery (26.06.2026)
- Získají podniky s více než 250 zaměstnanci většinu dotací na zpracování zemědělských produktů? (26.06.2026)
- Doporučení pro chovatele zvířat spojená s horkým počasím (26.06.2026)

Tweet



