Pivovary v kraji zdražily
21.05.2002 | Mladá fronta Dnes
Pivovary na Vysočině, mezi něž se řadí humpolecký Bernard, havlíčkobrodský Měšťanský pivovar, Pivovar a sodovkárna Jihlava a Pivovar Pelhřimov, zdražily v poslední době většinu produkce piva. Růst cen přitom zdůvodňují inflací a zvyšujícími se náklady na vstupní suroviny. Za půllitr piva tak nyní spotřebitel zaplatí v restauracích zhruba o 90 haléřů více. Bernard a havlíčkobrodský Měšťanský pivovar přitom zdražily pouze sudové pivo. Podniky v Pelhřimově a Jihlavě pak zvýšily ceny u všech piv. V Humpolci se ceny změnily po dvou letech, ostatní pivovary přistoupily k cenovým úpravám po roce. Představitelé pivovarských podniků uvedli, že na jejich rozhodnutí mělo vliv i zvýšení cen u velkých pivovarských konkurentů. Skupina Plzeňského Prazdroje zvýšila od února cenu všech pivních značek až o korunu za půllitr. Pražské pivovary zdražily pivo v průměru o sedm procent. Sudové i lahvové pivo z pelhřimovského pivovaru je od poloviny května dražší o 60 korun na hektolitr. Pivovar, jehož vlastníkem je místní kožedělné družstvo DUP, vaří piva značek Felix a Poutník. Loni ho vystavil 32 tisíc hektolitrů. Společnost Pivovar a sodovkárna Jihlava zvýšila cenu piva od května v průměru o pět procent. Pivovar loni vyrobil zhruba 100 tisíc hektolitrů piva. Rodinný pivovar Bernard přistoupil ke zvýšení ceny po dvou letech. Sudové pivo z Humpolce je od poloviny dubna dražší v průměru o sedm procent. Pivovar loni vystavil 95 tisíc hektolitrů. Od března zvýšil cenu sudového piva Měšťanský pivovar Havlíčkův Brod, a to o 60 korun na hektolitr. U lahvového se letos ceny zvyšovat nebudou. Výstav piva značek Rebel a Lion loni činil 149 tisíc hektolitrů.
Další články v kategorii
- VÚLHM: Pro vyšší využití dubu letního a zimního je důležité rozlišování jejich sazenic již v lesních školkách (24.06.2026)
- Tisíce kubíků vody zůstávají v křivoklátské krajině díky obnoveným nádržím (24.06.2026)
- Ptáci mluví s vejci a varují embrya před vlnami veder (24.06.2026)
- Veterinář Dušan Usvald: Přál bych si, aby bylo více veterinářů pro hospodářská zvířata (24.06.2026)

Tweet



