Setuza chce rozšiřovat výrobu ve volné zóně v Bělorusku

Potravinářská firma Setuza chce v budoucnu rozšířit výrobu ve volné obchodní zóně v běloruském Brestu. Setuza by zřejmě dodala repasovanou linku na zpracování olejnatých semen z ústeckého závodu, partner pak pozemky a budovy, řekla ve středu mluvčí firmy Marie Logrová. Linka by měla zpracovávat mezi 200 a 250 tisíci tun olejnatých semen ročně. "Zřejmě by se suroviny vzhledem k cenám nakupovaly tam. Výroba z Běloruska by se pak měla prodávat i na domácím trhu," dodala mluvčí. Podle ní ale zatím nejsou uzavřené smlouvy. "Pokud vím, tak je uzavřena pouze smlouva o smlouvě budoucí. Během dvou, tří měsíců by mohlo být něco konkrétnějšího. Vše ještě záleží na ekonomických propočtech," vysvětlila Logrová. Dodala, že výhodou výroby v Bělorusku je nižší cena surovin a naopak vyšší cena výrobků na tamním trhu. V zóně pak může firma využít i daňové prázdniny. Setuza loni v ústeckém závodě ve zkušebním provozu rozjela novou extrakci olejnatých semen. Investice za zhruba půl miliardy korun tak po loňském spojení s Lukanou, která má v Mydlovarech provoz na výrobu bionafty, zvýší kapacitu zpracování řepky až na 600 tisíc tun ročně. Hlavním akcionářem firmy je s 49,92 procenta společnost Český olej, která je personálně propojena s Invest Oil Bohemia a s firmou Českomoravská finanční a leasingová. Dalšími akcionáři jsou Fond národního majetku s 19,27 procenta a Podpůrný a garanční lesnický a rolnický fond s 19,03 procenta. Setuza se s ČSOB pře o pohledávku 1,8 miliardy korun, kterou banka zdědila po IPB. Pohledávka zřejmě skončí v konsolidační agentuře.

Tisk

Další články v kategorii

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info