V Lanžhotě vzplála válka myslivců
13.05.2002 | Rovnost
Válka myslivců se rozhořela v Lanžhotě. Kvůli neshodám už došlo i na pěsti a soudní spory. Důvodem je 11. odstavec provozního řádu, který říká: Členové Myslivecké společnosti Lanžhot, kteří vlastní pozemky na katastru Lanžhota, jsou povinni se stát členy Honebního společenstva Lanžhot. Jsou též povinni se zúčastňovat všech jednání společenstva a prosazovat pronájem honitby myslivecké společnosti. Nedodržení bude považováno za porušení členských povinností s hrozbou vyloučení z myslivecké společnosti. " Tento článek řádu omezuje vlastnická práva. Proto jsem se rozhodl obrátit na soud, " uvedl člen mysliveckého sdružení Jaroslav Hluchý. Jeho stanovisko podporuje i další lanžhotský myslivec Miroslav Beneš, který byl ovšem v polovině loňského roku kvůli údajnému narušování vztahů z myslivecké společnosti vyloučen. Proti tomu se ale odvolal. Spor se dotýká i provázanosti orgánů honebního společenstva a mysliveckého sdružení. Ze šestičlenného výboru honebního společenstva totiž stojí hned čtyři členové současně v čele myslivců. " Základní povinností honebního společenstva je svolat jednou ročně valnou hromadu, na které by výbor seznámil vlastníky půdy s hospodářskými výsledky. Za deset let ale nebyla valná hromada svolána ani jednou. O všem rozhoduje výbor, který vzhledem ke svému složení dělá vše ve prospěch mysliveckého sdružení, " konstatoval Beneš. Spolu s Jaroslavem Hluchým proto podali v dubnu trestní oznámení také na výbor honebního společenstva, který podle jejich názoru neoprávněně nakládá s prostředky za pronájem honitby. Vedoucí referátu životního prostředí Okresního úřadu Břeclav Vilém Vyhnálek komentoval dění v Lanžhotě slovy: " Spory v Lanžhotě a v Poštorné přesahují rámec ostatních. Kritizovaný jedenáctý odstavec je zřejmě věc, která by v provozním řádu být neměla. Každý by měl mít umožněno, aby se svým pozemkem nakládal tak, jak uzná za vhodné. Otázkou je, zda si myslivecká společnost nechala provozní řád schválit od ministerstva vnitra, " položil zásadní otázku Vyhnálek. Likvidaci mysliveckého sdružení přesto vidí jako krajní možnost. " Myslím si, že se mnohde dějí podstatně horší věci. Jedno myslivecké sdružení si například odhlasovalo, že členové starší pětašedesáti let nebudou mít hlasovací právo, což je opravdu něco neuvěřitelného.
Další články v kategorii
- Slábnoucí spotřeba alkoholu vídeňské vinaře netrápí. Zažívají zlaté časy (24.06.2026)
- Penny Market dostal od ČOI maximální možnou pokutu za nesprávně určované slevy (24.06.2026)
- Prodeje fairtradové kávy v ČR loni klesly o čtvrtinu, méně se prodalo i kakaa (24.06.2026)
- Souhrn událostí uplynulého dne – 23.6. 2026 (24.06.2026)
- Ve špaldové Pernerce byla třetina obyčejné mouky. Firma musí platit, rozhodl soud (23.06.2026)
- Lesy má sledovat „Velký bratr“. Drony, AI a senzory jim mohou dát šanci proti změně klimatu (23.06.2026)
- Hasiči loni hasili o 143 víc požárů v zemědělství, škody vzrostly na 354 mil. Kč (23.06.2026)
- Nepodceňujte vliv extrémních teplot (23.06.2026)
- Máslo za pět korun. Řetězce v Polsku válčí o zákazníka, výrobci se zlobí (23.06.2026)
- ČSÚ: Plzeňský kraj má mezi kraji 2. nejvyšší podíl lesů, nové výsadby se snížily (23.06.2026)

Tweet



