TRH S UŽITKOVÝM DŘÍVÍM V ČR ZA OBDOBÍ LEDEN AŽ ZÁŘÍ 2001
01.02.2002 | Lesnická práce
Uragán Lothar, který udeřil na švýcarsko-německo-francouzském pomezí 26. prosince 1999, za sebou ponechal 200 mil. m3 polomového dřeva. Tato skutečnost měla za následek pokles ceny dřeva především v západní Evropě. V podmínkách České republiky došlo k ovlivnění zahraničního obchodu s dřevní surovinou, kdy klesl vývoz surového dříví a naopak byl zaznamenán zvýšený objem dovozu. Výsledky za tři čtvrtletí letošního roku naznačují, že objem zahraničního obchodu se opět vrací ke stavu před touto lesní kalamitou - dochází k nárůstu vývozu a k poklesu dovozu užitkového surového dříví (viz tabulka).
Za prvá tři čtvrtletí letošního roku došlo ve srovnání se stejným obdobím loňského roku ke zvýšení aktivního salda zahraničního obchodu s užitkovým dřívím o 378 tis. m3, což v hodnotovém vyjádření znamenalo navýšení o 324 mil. Kč. Na této skutečnosti se podílel nárůst vývozu o 238 tis. m3 (o 87 mil. Kč) a pokles dovozu o 140 tis. m3 (o 237 mil. Kč).
Vlivem prohlubující se recese v celém dřevo-zpracujícím průmyslu ve světě došlo i u nás k poklesu poptávky po surovém dříví, a tedy i k poklesu cen. V České republice se roční těžba dřeva pohybuje kolem 14 mil. m3 dřeva, zahraniční obchod není rozhodující položkou v bilanci dřevní hmoty.
Pavel Kovář - tiskový mluvčí MZe
Lesnická práce č. 2/2002
Další články v kategorii
- SVS odhalila týrání zvířat v psím hotelu v Praze 8 (17.06.2026)
- Ve znalosti piva mají Češi mezery. Tápou v surovinách i době výroby (17.06.2026)
- Jezdci.cz: Klempíř zrušil vyjmutí pastvin z ochrany v kauze Hřebčína Napajedla (17.06.2026)
- Vědci v Polsku zřejmě poprvé zachytili na videozáznam, jak vlci útočí na zubry (17.06.2026)
- Lesy ČR pokračují v projektu nového sídla za dvě mld., letos chtějí mít povolení (17.06.2026)
- V Kauflandu odhalila inspekce falšované medy (17.06.2026)
- Ředitelkou PK jmenována Zuzana Biniová (17.06.2026)
- Reportáž České televize z konference Automatizace v potravinářství (17.06.2026)
- Pokles cen zemědělských výrobců snižuje ziskovost zemědělců i možnosti investic (17.06.2026)
- Lidé ji fotí, ochranáři proklínají. Co je zač lupina, která dobývá Česko (17.06.2026)

Tweet



