Nevýhoda pre slovenské rybárstvo
26.04.2002 | Hospodárske noviny
Platenie za využívanie vodných nádrží na hospodársky chov rýb obsiahnuté v zákone o vodách, ktorý nedávno odsúhlasil slovenský parlament, môže mať veľmi negatívny dosah na ekonomiku produkčného rybárstva. Odstúpenie SR od doteraz bezplatného využívania vôd na chov rýb je podľa prezidenta Združenia chovateľov rýb na Slovensku Ľudovíta Janošova o to zarážajúcejšie, že českých producentov sladkovodných rýb, ktorí svojou exportnou silou vyvíjajú na domácich chovateľov stály tlak, štát takýmto spoplatňovaním nezaťažuje. Práve naopak, ČR podľa neho svojim chovateľom prispieva zo štátnych zdrojov aj na úhradu nákladov spojených s údržbou rybníkov. Českí producenti rýb pritom v súčasnosti obhospodarujú asi 55 tis. hektárov rybníkov, zatiaľ čo na Slovensku je na hospodársky chov rýb vhodných len asi 2 tis. ha vodných plôch. "Ak bolo cieľom tohto opatrenia získať zdroje do štátneho rozpočtu, tak upozorňujeme, že v produkčnom rybárstve peniaze nie sú. Spoplatnením sa, naopak, dosiahne stav, keď vlastníci rybníkov nebudú schopní postarať sa o ich funkčnosť a údržbu," konštatuje Jánošov.
Další články v kategorii
- Ve špaldové Pernerce byla třetina obyčejné mouky. Firma musí platit, rozhodl soud (23.06.2026)
- Lesy má sledovat „Velký bratr“. Drony, AI a senzory jim mohou dát šanci proti změně klimatu (23.06.2026)
- Hasiči loni hasili o 143 víc požárů v zemědělství, škody vzrostly na 354 mil. Kč (23.06.2026)
- Nepodceňujte vliv extrémních teplot (23.06.2026)
- Máslo za pět korun. Řetězce v Polsku válčí o zákazníka, výrobci se zlobí (23.06.2026)
- ČSÚ: Plzeňský kraj má mezi kraji 2. nejvyšší podíl lesů, nové výsadby se snížily (23.06.2026)

Tweet



