Pernod: Whisky je na skladech příliš mnoho
17.04.2002 | Mladá fronta Dnes
Francouzský nápojářský koncern Pernod Ricard bude po společnosti Vivendi Universal žádat odškodnění za to, že vytvořila příliš velké skladové zásoby skotské whisky Chivas Regal a koňaku Martell. Jsou to dvě hlavní značky, které Pernod od Vivendi získal jako součást portfolia Seagram's. Předseda představenstva Pernodu Patrick Ricard uvedl, že jeho firma nalezla 750 tisíc nadbytečných litrů whisky Chivas Regal a 450 tisíc litrů martellu, a to loni v prosinci, když nad Vivendi převzala kontrolu. Podle Ricarda tak Vivendi znehodnotila značku, neboť zahltila distribuční kanály, což podle něho "nebyl nejlepší tah". "Budeme žádat o kompenzaci," řekl Ricard. Pernod získal Seagram's za 8,1 miliardy dolarů. Tento obchod zcela změnil celosvětové rozložení sil v oboru alkoholických nápojů: transakce umožnila Pernodu vyhoupnout se z pátého na třetí místo, za Diageo a Allied Domecq. Přestože byl obchod uzavřen už v roce 2000, Pernod převzal kontrolu až o rok později, a to kvůli zpoždění způsobeném antimonopolními úřady, jež transakci musely povolit. Provozní zisk Pernodu, jež v Česku vlastní Karlovarskou Becherovku, loni stoupl o sedm procent, na 451 milionů eur z předchozích 421 milionů. Oznámila to včera firma s tím, že čistý zisk vzrostl téměř o 84 procent, na 358 milionů eur ze 195 milionů v roce 2000.
Další články v kategorii
- Hasiči loni hasili o 143 víc požárů v zemědělství, škody vzrostly na 354 mil. Kč (23.06.2026)
- Nepodceňujte vliv extrémních teplot (23.06.2026)
- Máslo za pět korun. Řetězce v Polsku válčí o zákazníka, výrobci se zlobí (23.06.2026)
- ČSÚ: Plzeňský kraj má mezi kraji 2. nejvyšší podíl lesů, nové výsadby se snížily (23.06.2026)
- Island po dvouleté pauze navzdory protestům obnovil lov velryb (23.06.2026)

Tweet



