Rusko masivně zvýší import cukru
02.04.2002 | Colosseum
Na více než dvojnásobek by se měl zvýšit ve druhém čtvrtletí import cukru do Ruska. V červenci totiž domácí vláda pravidelně zvyšuje dovozní cla, aby tak chránila domácí cukrovarnický průmysl. V příštích třech měsících tak bude na světových trzích nakoupeno nejméně 2,3 milionu tun, které skončí u ruských zákazníků. Pro porovnání v prvním čtvrtletí to bylo jen 1 milion tun. Země je nucena dovážet zhruba dvě třetiny poptávky, neboť chladné počasí nedávají dobré podmínky pro růst cukrové řepy.
V Rusku se nyní platí v rámci dovozní kvóty 3,65 milionů tun clo ve výši 5 %. Importy nad kvótu jsou pak procleny 40 %, minimálně však 120 eur za tunu. Po 1. červenci dosáhne clo 50 %, minimálně však 150 eur za tunu.

Tweet



