Fencl chce o dotacích jednat bez spojenců
25.03.2002 | Mladá fronta Dnes
Ministr zemědělství Jan Fencl nechce v boji o dotace z Evropské unie postupovat společně s ostatními kandidátskými zeměmi. "Nedomnívám se, že bychom měli pracovat na bázi Visegrádu nebo nějakého jiného uskupení," řekl Fencl během fóra ministrů zemědělství na chorvatském souostroví Brijuni. Situace v každé zemi je podle něho poněkud jiná a také priority mohou být rozdílné. Fencl se proto domnívá, že pro Česko je samostatný postup v jednání výhodnější. Naopak polský ministr zemědělství Jaroslaw Kalinowski řekl, že přes rozdílnost zemědělství v jednotlivých kandidátských zemích jsou určité základní prvky, v nichž by uchazeči měli zastávat stejný přístup. Český i polský ministr se shodli v jednom. Návrh Evropské komise na financování rozšíření nezajišťuje farmářům nových členů rovné konkurenční podmínky. Důvodem je především uvažovaný desetiletý odklad pro přímé platby, které jsou hlavní formou evropských zemědělských podpor. Návrh Evropské komise na financování rozšíření počítá s tím, že farmáři kandidátských zemí budou v letech 2004 až 2006 proti kolegům v EU dostávat pouze čtvrtinu až třetinu přímých plateb.
Další články v kategorii
- Není to náhrada piva. Výrobci lákají zákazníky na chmelovou vodu (22.06.2026)
- Královéhradecký kraj chystá dotace na vyšetření moru včelího plodu (22.06.2026)
- Mapa hub láká na i víkend. Pozor ale na ty červivé, je to hmyzí koktejl (22.06.2026)
- Za kopeček i osm dolarů. Zmrzlina se v USA stává stále dražší pochoutkou (22.06.2026)

Tweet



