Jsou mlékařská odbytová družstva přínosem?
20.05.1999 | Odborné konference
Zdeněk Houška
MLECOOP - odbytové družstvo
V průběhu transformace ekonomiky po roce 1989 vznikla řada nových podnikatelských subjektů nejrůznějších forem. Na jedné straně vznikli noví vlastníci - výrobci, kteří jsou však velmi roztříštění a na druhé straně vznikla značný počet obchodníků i velké obchodní řetězce, do určité míry koncentrované a finančně silné. Chybí zde však článek (organizace), který by vyrobenou produkci soustřeďoval, skladoval tímto účelem vznikaly již od roku 1994 různá mlékařská odbytová družstva (MOD) na území ČR, kdy jejich členové dodávali do mlékáren zhruba polovinu z celkových dodávek mléka. Přínosem v činnosti MOD byla zejména větší informovanost a vyšší zpeněžování mléka. Nedařilo se však výrazněji se prosazovat v regionech vůči jednotnému postupu mlékáren, které dále řeší svoji ekonomickou situaci na úkor zemědělců.
Získané poznatky z činnosti MOD, zejména to, že nestačí jen jejich zprostředkovatelská činnost formou mandátních smluv a vzhledem k další destabilizaci celého odvětví chovu skotu a výroby mléka obzvlášť, vedly proto ke snaze ustanovit centrální odbytové družstvo, jakožto jednotku zastřešující větší počet producentů, která má lepší předpoklad ke stabilizaci trhu v dané komoditě, i při stanovení cenových, platebních, nákladových a ostatních podmínek.
Předpokladem její úspěšnosti bylo zapojení do tohoto systému co největšího počtu zemědělských prvovýrobců.
MLECOOP - odbytové družstvo bylo založeno 26.11.1997. Členy centrálního družstva se stalo osm MOD a Svaz zemědělských družstev a společností. V průběhu roku 1998 bylo zobchodováno 20,85% z celkového množství mléka zobchodovaného v celé ČR. Tento malý podíl obchodovaného mléka je základní příčinou současných nahromaděných problémů, protože není možné docílit koordinovanějšího postupu a posílit vyjednávací postavení roztříštěných prvovýrobců ve vztahu k silnějším zpracovatelům a marketingovým řetězcům.
Současný stav činnosti družstva má do role, kterou sehrávají obdobné organizace v zemích EU, kde je propojení zemědělských prvovýrobců se zpracovatelským průmyslem a obchodem obvyklé, ještě daleko. Způsob privatizace zpracovatelského průmyslu, který po roce 1989 probíhal odděleně od privatizace zemědělské prvovýroby, nevýhodné postavení našich zemědělců ještě prohloubil.
Další články v kategorii
- Středočeský kraj podpoří vysazování úhoře říčního (04.04.2025)
- Březen byl v pražském Klementinu nadprůměrně teplý (04.04.2025)
- Kvůli slintavce mohou nákladní vozy ze Slovenska vjet do ČR jen na pěti místech (04.04.2025)
- Marně hledáte medvědí česnek? Kudláčkův objev budí závist, podívejte se (04.04.2025)
- Hospodáři mohou žádat o příspěvek na šetrnou péči o krkonošské louky (04.04.2025)
- Vědci pokryli lesy sítí dendrometrů, denně vytvářejí mapy aktuálního stavu lesů (04.04.2025)
- Zopakuje se loňská zkáza? Noci budou mrazivé, sadaři a vinaři ale nepanikaří (04.04.2025)
- ČR kvůli slintavce omezí veškerou nákladní dopravu ze Slovenska (04.04.2025)
- Na výskyt viru slintavky vyšetřil ústav zatím 17 vzorků mléka, všechny negativní (04.04.2025)