TATRANSKÝ KAMZÍK: NADĚJE NA ZVÝŠENÍ POČETNÍCH STAVŮ
01.10.2001 | Svět myslivosti
Výsledky sčítání tatranských kamzíků, které proběhlo na počátku července, naznačují, že se stavy ojedinělého druhu začínají "vzpamatovávat" ze situace, kdy téměř hrozilo jeho vyhynutí (Svět myslivosti 1/2001).
Podle Jozefa Kováče ze Správy TANAPu bylo na celém území Vysokých, Západních a Belianských Tater včetně polské části pohoří napočítáno téměř 290 kamzíků. Z tohoto počtu bylo přibližně 50 letošních mláďat, což představuje přírůstek větší než 16 %. Tyto výsledky lze považovat za mírně optimistické. Většina kamzíků žije v centrální zóně Tater, přičemž v Západních Tatrách jich jsou jen necelé dvě desítky.
"Potvrdil se vývoj z minulého roku, kdy se zastavil rapidní pokles. Zdá se, že se kamzík začíná přizpůsobovat podmínkám a žije již jen v nejnepřístupnějších lokalitách. Zřejmě se rovněž naučil reagovat na zvýšený výskyt predátorů," dodal Kováč.
Pozitivní trend vývoje kamzičí populace může potvrdit až podzimní sčítání, které ukáže, kolik mláďat přežilo.
Pravda, 7. 7. 2001, red.
Další články v kategorii
- Ministr zemědělství diskutoval se zástupci nevládních organizací o budoucnosti českého zemědělství (09.05.2026)
- Při jarní Sbírce potravin se vybralo 702 tun potravin a drogerie, meziročně více (08.05.2026)
- SZ: Evropská komise zaslala českým úřadům další dotazy k Babišovu střetu zájmů (07.05.2026)
- Vědci vyvrátili jeden z nejznámějších mýtů o kukačkách. Vejce v zobáku nenosí (07.05.2026)
- Slovensko kvůli klesajícím cenám mléka navýší dotace farmářům, řekl ministr (07.05.2026)
- Pivovary Zubr mění taktiku. V létě budou vábit na lehkou pšenici i netradiční zážitky (07.05.2026)
- Ministr po kulatém stolu ke skotu: Chceme zvýšit zpracování hovězího masa v Česku a snížit vývoz živých zvířat (07.05.2026)
- V komerčním chovu prasat na Slovensku byl podle veterinářů potvrzen africký mor (07.05.2026)
- Nováčkovi: Farma ve vsi je opravdu ve vsi, a přitom jen kousek od Ostravy (07.05.2026)

Tweet



