Hovězí mícha musí být dobře vyjmuta z těla
02.08.2001 | Slovo
Masnu Studená na Jindřichohradecku v úterý navštívila skupina zástupců státní veterinární správy a obchodníků z Bosny a Hercegoviny, kteří se v souvislosti s nemocí šílených krav zajímali o státní veterinární dozor. Od 1. července se po porážce hovězích kusů starších dvanácti měsíců odebírá specifikovaný rizikový materiál, což jsou hlava, mandle, oči, celá mícha a střeva a je samostatně svážen do Veterinárního asanačního ústavu v Chotýčanech.
Zde se z něho vyrábí masokostní moučka, která bude zneškodněna, aby se nedostala k žádnému dalšímu využití.
"Všude dělá největší problémy dokonalé vyjmutí míchy, což právě kontroloři ze zahraničí ve Studené sledovali. A shledali, že tato tkáň je odebírána dobře a ocenili, že státní veterinární dozor je zde na vysoké úrovni," sdělil nám ředitel Okresní veterinární správy v J. Hradci Ludvík Fabeš.
Podle dostupných informací bylo na Jindřichohradecku k 26. červenci vyšetřeno na BSE celkem 940 kusů skotu. Jsou zde zahrnuty vzorky jak v rámci státem hrazeného monitoringu a z podezřelých zvířat, tak i komerční, které si na vlastní náklady nechává dělat zpracovatel. Jedno vyšetření stojí 1600 korun.
Další články v kategorii
- Aktuální plochy chmelnic se proti loňsku velmi mírně snížily na 4786 hektarů (06.05.2026)
- Vědci ze zlínské univerzity dokončují software, který umožní sledovat dopady klimatických změn v regionech (06.05.2026)
- Inspekce varuje, v obchodech odhalila nebezpečné potraviny: Šlo o maso i sýr (06.05.2026)
- Největší pivovar světa AB InBev překvapil růstem zisku i prodeje (06.05.2026)
- Vodní nádrže na území České republiky jsou většinou plné ze 70 až 100 % (06.05.2026)

Tweet



