Mírný zisk je vykoupen podprůměrnou mzdou
25.06.2001 | Hospodářské noviny
Šancí na zlepšení situace v zemědělství je vstup země do Evropské unie
Ve srovnání s předchozími roky se současná situace zemědělských prvovýrobců zlepšila. Soudí tak nejen o Zlínském kraji předseda Agrodružstva Postoupky na Kroměřížsku Jan Hašek. Ceny, za které zemědělci prodávají své produkty, podle něj v letošním a loňském roce vzrostly, a to ve srovnání s rokem 1999. "Přesto však toto zvýšení ještě nedosáhlo úrovně cen roku 1998," poznamenal Hašek pro HN.
To podle něj dokumentují čísla. "Ceny zemědělských výrobců se v roce 2000 zvýšily o 9,2 procenta, ale pokles za rok 1999 byl ve srovnání s koncem roku 1998 dvanáctiprocentní," dodal.
Předseda družstva k vývoji v zemědělském sektoru dále poznamenal, že se za loňský rok odhaduje souhrnná výše dosaženého hospodářského výsledku v celém zemědělství na 3,7 miliardy korun. "Znamená to, že odvětví po dlouhé době vykazuje zisk," uvedl s tím, že výše zisku je z pohledu platů v agrárním sektoru nedostatečná. Průměrná odměna v odvětví podle něj nedosahuje 10 tisíc korun, zatímco celostátní průměr překračuje 13 tisíc korun. Zemědělství je na tom z jednotlivých odvětví téměř nejhůře. "Pokud by platy byly srovnatelné s celostátním průměrem, znamenalo by to vyplatit na mzdách navíc zhruba osm miliard korun. Ztráta celého zemědělského sektoru by pak přesahovala čtyři miliardy korun," zdůraznil předseda agrodružstva. Kladný hospodářský výsledek je podle něj dán tím, že se v oboru vyplácejí nižší mzdy. Zisk v zemědělství je tak do značné míry dán tím, že se šetří na mzdách, než jako výsledek ekonomické stability subjektů v odvětví.
Šanci na zlepšení situace v zemědělství Hašek vidí ve vstupu země do Evropské unie, kdy by mohly mít tuzemské zemědělské firmy stejné podmínky, jako je tomu v členských zemích. "Zemědělští prvovýrobci vítají vstup do Evropské unie. Jsme konkurenceschopní, ale pouze za srovnatelných podmínek. Nelze vstoupit do unie s tím, že český zemědělec nebude mít nárok na přímé platby," doplnil předseda. Podle něj není možné působit na společném trhu s rozdílnými zdroji. Zemědělci proto mají zájem o blízký vstup do EU, ale za podmínek rovné hospodářské soutěže.
Další články v kategorii
- Státní veterinární správa začala ode dneška kontrolovat prodeje živých kaprů (19.12.2025)
- Španělské úřady prověřují, zda africký mor prasat neunikl z tamní laboratoře (19.12.2025)
- Ve Stálkách na Znojemsku postaví zemědělci šest nových hal pro chov brojlerů (19.12.2025)
- Dohoda EU s Mercosurem o obchodu se odkládá na leden, uvedla von der Leyenová (19.12.2025)
- Park České Švýcarsko plánuje nové projekty, chce nové návštěvnické centrum (19.12.2025)
- Německo a Španělsko vyzvaly lídry EU k podpoře dohody s Mercosurem (19.12.2025)
- Opakované demonstrace zemědělcům dobré jméno neudělají (19.12.2025)
- ČSÚ: Produkce odpadů v ČR vloni vzrostla o šest pct na 3697 kg na obyvatele (19.12.2025)
- V Bruselu protestují tisíce zemědělců proti zemědělské politice EU (19.12.2025)

Tweet



