Padlí řepné - problém v sušších oblastech
21.06.2001 | ÚZPI
Padlí řepné (Erysiphe betae) se vyskytuje především v řepařských oblastech, kde převládá suché teplé počasí. K optimálním podmínkám, umožňujícím rychlý rozvoj houby, patří průměrné denní teploty okolo 20 stupňů C, rozdíly mezi denními a nočními teplotami přibližně 15 stupňů C a nízká vlhkost vzduchu (30 až 40% relativní vzdušná vlhkost). Klíčení konidií podporují ranní rosy.
Po infekci se na svrchní i spodní straně listů cukrovky tvoří bělavé moučnaté povlaky. Listy při silném napadení žloutnou a předčasně zasychají. Více napadeny bývají vnější starší listy. Na konci vegetace se v myceliu tvoří černé drobné kulovité plodnice - kleistothecia, které umožňují přezimování houby na zbytcích rostlin. Parazit však může přezimovat za příznivých podmínek také ve formě mycelia (zejména na řepných sazečkách).
Průběh epidemie je velmi rychlý. Během deseti dnů po infekci může intenzita napadení dosáhnout 40 až 50 %. Škody v důsledku napadení cukrovky padlím jsou výrazně nižší než např. v důsledku napadení skvrnatičkou. Ačkoli předčasné žloutnutí a zasychání listů snižuje intenzitu fotosyntézy a listovou plochu, nejsou ztráty na výnosech bulev tak vysoké (představují přibližně třetinu až polovinu ztrát způsobených skvrnatičkou).
V porostech cukrovky se vyskytuje většinou několik listových chorob současně. Např. v Porýní-Falcku je již v červenci možné nalézt na 40 % polí dvě až tři houbové choroby. V první polovině srpna je již 50 % pozemků napadeno houbami, které vyvolávají skvrnitosti listů. Většinou se objevují skvrnatička řepná (Cercospora beticola), padlí řepné (Erysiphe betae) a rez řepná (Uromyces betae). Která z chorob se nakonec projeví jako dominantní, určí průběh počasí. Ochranná opatření je třeba volit s ohledem na celý komplex hub působících listové skvrnitosti. Bylo prokázáno, že velmi dobrého účinku dosahují fungicidy Juwel (úč. látka epoxiconazol + kresoxim-methyl, nyní 125 g . l-1) a Opus (úč. látka epoxiconazol, 125 g . l-1) v dávce 1, 0 l . ha-1.
Top Agrar, 2001, č. 6, s. 58-61 (DK)
Další články v kategorii
- Státní veterinární správa začala ode dneška kontrolovat prodeje živých kaprů (19.12.2025)
- Španělské úřady prověřují, zda africký mor prasat neunikl z tamní laboratoře (19.12.2025)
- Ve Stálkách na Znojemsku postaví zemědělci šest nových hal pro chov brojlerů (19.12.2025)
- Dohoda EU s Mercosurem o obchodu se odkládá na leden, uvedla von der Leyenová (19.12.2025)
- Park České Švýcarsko plánuje nové projekty, chce nové návštěvnické centrum (19.12.2025)
- Německo a Španělsko vyzvaly lídry EU k podpoře dohody s Mercosurem (19.12.2025)
- Opakované demonstrace zemědělcům dobré jméno neudělají (19.12.2025)
- ČSÚ: Produkce odpadů v ČR vloni vzrostla o šest pct na 3697 kg na obyvatele (19.12.2025)
- V Bruselu protestují tisíce zemědělců proti zemědělské politice EU (19.12.2025)

Tweet



