Masokombinát Písek testuje všechny rizikové skupiny skotu
11.06.2001 | Zemské noviny
"Dokud neznáme výsledky, jsou veškeré anatomické části z testovaných zvířat skladovány odděleně," tvrdí podnikový veterinární dozor Bořivoj Škorpil.
Odborníci ze Státního veterinárního ústavu v Jihlavě pátek potvrdili, že se obávaná choroba skotu vyskytuje i na území naší republiky. Jak jsme informovali, ve vzorku mozku krávy v masokombinátu Kostelecké uzeniny našli veterináři prion, původce BSE - nemoci šílených krav. Jedním z největších zpracovatelů hovězího masa nejen na jihu Čech, ale v celé republice, je akciová společnost ZŘUD Masokombinát Písek. Zajímali jsme se, jak zde vyšetřují maso před jeho expedicí k odběratelům. "ZŘUD - Masokombinát Písek CZ k vyloučení rizika BSE nikdy nepřestal a nadále nepřetržitě testuje veškeré rizikové skupiny skotu na přítomnost BSE, nemoci šílených krav. V dosavadních vyšetřeních nebyl zjištěn žádný pozitivní nález ani vysloveno podezření u skotu testovaného v našem masokombinátu. Chtěl bych zdůraznit, že až do doby oznámení výsledku testů byly veškeré anatomické části z testovaných zvířat skladovány odděleně. Takto zaručujeme, že žádná anatomická část případně pozitivního kusu se nedostane do potravinového ani krmivářského řetězce a bude neškodně odstraněna v souladu s platnými veterinárními předpisy. Garantujeme, že veškeré hovězí maso dodávané naším masokombinátem prochází nezávislou státní veterinární kontrolou a je zdravotně nezávadné a bezpečné," zdůraznil podnikový veterinární dozor MVDr. Bořivoj Škorpil. "Po vlně nezájmu o hovězí maso poté, co byl oznámen výskyt nemoci šílených krav ve Velké Británii a v některých dalších evropských zemích, se v minulých týdnech už situace uklidnila a zákazníci zase ve větší míře nakupovali hovězí. Dá se předpokládat, že prodej hovězího masa opět značně poklesne," uvedl spolumajitel jednoho píseckého řeznictví Jiří Jirotka.
Další články v kategorii
- GMO na poli v Česku: U Olomouce se testuje odolný ječmen, který může zajistit potravinovou bezpečnost a změnit zemědělství (30.04.2026)
- Jarní mrazy v plném květu: část sadů se podařilo uchránit (30.04.2026)
- Co si mohou české pekárny vzít ze zahraničního vývoje (30.04.2026)
- Odlesňování mírně zpomaluje, úbytek lesů však zůstává alarmující (30.04.2026)
- Kvůli válce hrozí akutní nedostatek potravin každému čtvrtému Libanonci (30.04.2026)
- Jak může každý z nás pomoci opylovačům? Osm tipů pro naše zahrady (30.04.2026)
- 8000 let stará zrna: Původ chlebové pšenice možná leží v Gruzii (30.04.2026)
- Na opatření proti suchu v lesích dá Zlínský kraj více než loni (30.04.2026)
- Na drahé zákusky si nepotrpí. Na Žižkově jede pekárna, kde host nenechá výplatu (30.04.2026)
- Hygienička: Úřady kvůli kauze toxinu v kojeneckém mléce upraví komunikaci (30.04.2026)

Tweet



