Ropa padá po předpovědi zpomalení světové poptávky
14.02.2001 | Colosseum
Ropa padá po predpovedi zpomalení svetové poptávky
Ropa vcera oslabila po predpovedi International Energy Agency (IEA), že tretí mesíc za sebou poklesla svetová poptávka. Jako duvody jsou uvádeny vysoká cena, mírné pocasí a zpomalující se rust svetové ekonomiky. International Energy Agency (IEA), která vystupuje jako poradce v energetické politice, snížila denní odhad spotreby o 0,4%, tedy o 300 000 barelu na 77 mil. barelu denne. V soucasnosti se dodává 77,85 mil.barelu denne. Agentura IEA také snížila odhad svetové poptávky ropy produkované zememi OPEC o 200 000 barelu denne na 27,3 mil. z duvodu nižší svetové poptávky. Podle vyjádrení jednoho predního energetického analytika mají clenové OPEC svázané ruce. Aby udrželi cenu ropy vysoko, musí být poptávka na trhu vysoká nebo budou opet nuceni snížit výstup ropy. Pokud ale OPEC sníží výstup, musí pocítat s menšími príjmy a to se nekterým clenum kartelu nezdá prijatelné. OPEC, jehož 11 clenu ovládá 40% svetové produkce ropy, težilo v lednu denne 28,33 mil. barelu a oproti prosinci to bylo o 350 000 barelu denne více. Podle vyjádrení jednoho z clenu kartelu OPEC chce udržet cenu ropy v pásmu 22-28 USD za barel a podporuje návrh dalšího snížení težby príští mesíc. Breznový futures kontrakt ropy obchodovaný na New York Mercantile Exchange (NYMEX) oslabil o 52 centu na hodnotu 30,51 dolaru za barel. Cena ropy od zacátku roku vzrostla o 14%.
Další články v kategorii
- Inspekce zakázala prodej dalších kojeneckých výživ. Obsahují toxin cereulid (18.04.2026)
- Zelený kruh: Jedy na hraboše, ústupky lovcům vlků a krajina bez ochrany. Komu slouží ministři Šebestyán a Červený? (17.04.2026)
- Zájem spotřebitelů o České cechovní normy roste. Na Makro Czech Gastro Festu o nich Potravinářská komora přesvědčila stovky návštěvníků (17.04.2026)
- Zemědělci objevují zlatý důl v akumulaci: Bateriová úložiště mění pravidla hry (17.04.2026)
- Prazdroj inštaloval meteostanice na poslednej slovenskej chmeľnici (17.04.2026)
- Pardubičtí cestáři řeší křídlatku, invazní keř může zamořit velká území (17.04.2026)
- Sedláci představili novému vedení MŽP své postoje k aktuálním tématům ochrany přírody (17.04.2026)
- Farma z Pelhřimovska sází na samosběry. Po jahodách přichází s další novinkou (17.04.2026)
- Katastr nemovitostí zůstává občanům snadno dostupný, snahou je ztížit přístup robotům, kteří pracují pro spekulanty (17.04.2026)
- Obchodním ředitelem Plzeňského Prazdroje je nově Jan Krafka (17.04.2026)

Tweet



