Kvůli BSE odmítnuti první dárci krve
06.02.2001 | Právo
Kvůli nemoci šílených krav byli odmítnuti první dárci krve
Nařízení Ministerstva zdravotnictví, aby transfúzní stanice vyřadily ze svých kartoték osoby, jež v letech 1980 až 1996 pobývaly déle než půl roku ve Francii či Velké Británii, již dorazilo do oblastních nemocnic. Transfúzní oddělení Fakultní nemocnice v Olomouci již dokonce muselo první dárce z tohoto důvodu odmítnout.
Preventivní opatření zavedl stát kvůli stále se zvyšujícímu výskytu takzvané nemoci šílených krav. Obě uvedené země jsou přitom považovány za hlavní ohniska choroby. "Pokyn je v platnosti zhruba čtrnáct dní. Otázku o zahraničním pobytu jsme zařadili do dotazníku dárce, a pokud zájemce o dárcovství v inkriminovanou dobu ve jmenovaných zemích dlouhodobě skutečně byl, musíme ho odmítnout. V Olomouci se tak už v několika případech stalo. Postihne nás to určitě, protože k nám přichází řada mladých lidí, studentů. Ti už do zahraničí jezdí celkem běžně, ať už na studijní pobyty, či jako au pair v domácnostech," uvedla primářka Transfúzního oddělení FN Olomouc Lenka Langrová, která větší počet odmítnutých dárců očekává po zahájení letního semestru na Univerzitě Palackého v Olomouci. Transfúzním stanicím může preventivní opatření ministerstva přinést značné problémy. Právě v tomto období totiž jejich vedení v Olomouci, ale také například v Přerově uvažovalo, jak zvýšit zájem veřejnosti o dárcovství. Obrovský potenciál viděli zdravotníci právě v mladé generaci. Konkrétní dopad zatím nemělo opatření na transfúzním oddělení v Přerově. Podle primářky Evy Lautnerové se však ani tamní okresní nemocnici obtíže nevyhnou. "Týká se to prakticky většiny mladých lidí. Sama mám v rodině tři, kteří měli zájem krev darovat. Podle nového omezení už ale nemohou," vysvětlila Lautnerová. Za problematické považuje, že vyřazení z evidence je trvalé. "Jestliže mladý člověk strávil v uvedených zemích ve dvaceti letech třeba rok, až do šedesáti od něj podle pokynu nemůžeme vzít krev. Budeme tak trvale vyřazovat řadu mladých a zdravých lidí," soudí Lautnerová, která k verdiktu ministerstva ještě očekává odbornou diskusi. Jak dodala olomoucká primářka Langrová, dá se očekávat, že s postupem nemoci šílených krav po Evropě se rozšíří také počet rizikových zemí. "Příkaz se zřejmě časem bude vztahovat i na další země. Pro nás to bude o to nepříjemnější," dodala Langrová.
Další články v kategorii
- Vypěstovat melouny v Česku už není problém. Důležité je předpěstování i výběr vhodného druhu (19.04.2026)
- Inspekce zakázala prodej dalších kojeneckých výživ. Obsahují toxin cereulid (18.04.2026)
- Zelený kruh: Jedy na hraboše, ústupky lovcům vlků a krajina bez ochrany. Komu slouží ministři Šebestyán a Červený? (17.04.2026)
- Zájem spotřebitelů o České cechovní normy roste. Na Makro Czech Gastro Festu o nich Potravinářská komora přesvědčila stovky návštěvníků (17.04.2026)
- Zemědělci objevují zlatý důl v akumulaci: Bateriová úložiště mění pravidla hry (17.04.2026)
- Prazdroj inštaloval meteostanice na poslednej slovenskej chmeľnici (17.04.2026)
- Pardubičtí cestáři řeší křídlatku, invazní keř může zamořit velká území (17.04.2026)
- Sedláci představili novému vedení MŽP své postoje k aktuálním tématům ochrany přírody (17.04.2026)
- Farma z Pelhřimovska sází na samosběry. Po jahodách přichází s další novinkou (17.04.2026)
- Katastr nemovitostí zůstává občanům snadno dostupný, snahou je ztížit přístup robotům, kteří pracují pro spekulanty (17.04.2026)

Tweet



