Polsko stahuje z obchodů zahraniční produkty s hovězím
31.01.2001 | Hospodářské noviny
Polsko stahuje z obchodu zahranicní produkty s hovezím
Polsko zahájilo masivní válku proti prodeji cehokoli, co by melo cokoli spolecného s hovezím ze státu, kde byly zaznamenány prípady takzvané nemoci šílených krav (BSE). Inspektori hygienických stanic na pultech obchodu nenechávají bez povšimnutí ani žvýkacky, jogurty nebo polévky v prášku. "Zboží, které obsahuje hovezí v jakékoli podobe, je stahováno z obchodní síte," informoval novináre hlavní polský hygienik Pawel Policzkiewicz. V tuto chvíli jde ale podle nej spíše o preventivní akce. Prípad BSE totiž dosud nebyl v Polsku zaznamenán.
Zákazníky nicméne hygienici nabádají k mimorádné ostražitosti. Meli by podle nich napríklad zkoumat, jakou želatinu, zda hovezí nebo veprovou, výrobce primíchal do jogurtu nebo použil pro výrobu žvýkacek. Zvírecích tkání se ale používá rovnež pri výrobe nekterých krému a léku. Polští hygienici dosud z trhu stáhli na 2000 produktu. Dalších sedm tisíc druhu potravinárského zboží ceká na doplnení údaju o složení od výrobcu. Aby je inspektori pustili zpet do prodeje, producenti musejí jednoznacne prokázat, že neobsahují ani stopy po zahranicním hovezím. Spotreba hovezího v dusledku obav ze smrtelné choroby v Polsku klesla proti lonskému roku zhruba o 40 procent. Polsko dosud zakázalo kvuli výskytu prípadu onemocnení BSE dovoz hovezího z celkem jedenácti evropských státu. Podle polských médií ale EU nevyloucila, že rovnež Polsko zaradí mezi zeme se zvýšeným stupnem rizika nakažení BSE. Znamenalo by to, že Evropská komise považuje výskyt BSE v zemi za pravdepodobný, prestože dosud neprokázaný.
Další články v kategorii
- Zájem spotřebitelů o České cechovní normy roste. Na Makro Czech Gastro Festu o nich Potravinářská komora přesvědčila stovky návštěvníků (17.04.2026)
- Zemědělci objevují zlatý důl v akumulaci: Bateriová úložiště mění pravidla hry (17.04.2026)
- Prazdroj inštaloval meteostanice na poslednej slovenskej chmeľnici (17.04.2026)
- Pardubičtí cestáři řeší křídlatku, invazní keř může zamořit velká území (17.04.2026)
- Sedláci představili novému vedení MŽP své postoje k aktuálním tématům ochrany přírody (17.04.2026)
- Farma z Pelhřimovska sází na samosběry. Po jahodách přichází s další novinkou (17.04.2026)
- Katastr nemovitostí zůstává občanům snadno dostupný, snahou je ztížit přístup robotům, kteří pracují pro spekulanty (17.04.2026)
- Obchodním ředitelem Plzeňského Prazdroje je nově Jan Krafka (17.04.2026)
- Sucho v Česku se prohlubuje, ještě hůř je na tom Polsko, říká odbornice (17.04.2026)
- V Česku se otevírají pstruhové revíry. Vysadili čtyři miliony pstruhů (17.04.2026)

Tweet



