Žně nejsou vyrovnané
21.08.2012 | APIC-AK
Jedna lidová moudrost říká, že sedlák není nikdy dost chytrý. Vystihuje skutečnost, že v zemědělství není žádný rok stejný, že nikdy přesně nepředpovíme vývoj. Platí to i pro letošní žně. Sečteno za republiku - nebudou bohaté na výnos, odhadem bude dvacet procent pod loňskou úrovní.
Mezi regiony jsou obrovské rozdíly. Takové, jaké já sám nepamatuji. Svoje udělal únorový mráz a zejména obrovské sucho na jižní Moravě. Ta je velmi postižená, zejména pak ti, kteří mají živočišnou výrobu. Ještě nikdy jsem neslyšel a neviděl, že by se nesklízela první seč vojtěšky. Až letos v Miroslavi jsem to viděl na vlastní oči. Tamním zemědělcům chybí vedle tržeb krmení, hrozí redukce stavů hospodářských zvířat s následnou redukcí pracovních míst. Tržby chybí všem postiženým.
Vedle toho jsou oblasti, kde je výnos i letos výborný. Třeba i deset tun z hektaru, jak jsem se přesvědčil na rodinné farmě Jaroslava Plecháče v Horní Branné v Podkrkonoší. Co je ale všude stejné, jsou vysoké ceny obilí a řepky. Bude to další rána pro živočišnou výrobu a domnívám se i pro cenu potravin.
Velké problémy s produkcí obilí díky suchu mají Spojené státy americké, Ukrajina, jižní část Evropy, Indie a možná ještě některé další regiony.
Autor: Jan Veleba
Další články v kategorii Zemědělství
- Matěj Pomahač: Vrátit meze do krajiny (27.05.2026)
- Ministr Šebestyán hovořil o mrazech na jednání v Bruselu. Rada se zabývala i krizí na Blízkém východě a dostupností hnojiv (27.05.2026)
- Pozvánka na jednání klubu blonde d'Aquitaine (26.05.2026)
- Výzkum mořských řas jako inhibitoru metanu (26.05.2026)
- Konflikt na Blízkém východě ohrožuje také srílanský čajový průmysl (26.05.2026)
- Evropskou komisi odpověď ohledně Babišova byznysu neuspokojila, varovala před dotacemi (26.05.2026)
- Jakub Helma z Rodinné farmy Helmovi: Lásku k venkovu mám zkrátka v sobě (25.05.2026)
- Začíná další ročník akce Poznej svého farmáře. Zájemcům se otevře 11 farem (25.05.2026)
- Začal samosběr jahod (25.05.2026)
- EU pozastavila na rok dovozní cla na hnojiva, netýká se to Ruska a Běloruska (22.05.2026)

Tweet



