Zemědělci z Malčína se pyšní titulem Mléčná farma 2012
07.06.2012 | Denik.cz
Přišli, viděli a zvítězili. I tak se dá s lehkou nadsázkou popsat nedávné a premiérové účinkování producentů mléka z Malčínské akciové společnosti v letošním ročníku prestižní celostátní soutěže Mléčná farma 2012.
Pořadatel, je jím firma Pfizer a s ní i celá řada předních zemědělských a potravinářských společností, konstatoval ústy odborné poroty, že zemědělci z Malčína chovají v současné době nejkvalitnější holštýnský skot v České republice a díky němu produkují i vysoce kvalitní mléko.
„Uspěli jsme v konkurenci dalších dvaceti přihlášených chovů holštýnského skotu," řekla Zdeňka Studená, předsedkyně představenstva Malčínské akciové společnosti.
Původně zemědělci z Malčína chovali český strakatý skot. V roce 1995 se ale rozhodli chov změnit a převodným křížením a postupnou inseminací přejít na chov skotu holštýnského.
„Vyznačuje se totiž vyšší užitkovostí," vysvětlila zootechnička Lenka Měkotová a dodala, že jedna dojnice ročně nadojí v průměru devět tisíc litrů mléka. „V chovu jsme ale měli i zcela výjimečné dojnice. Rekordmanky nadojily i čtrnáct tisíc litrů mléka ročně," pokračovala Měkotová.
V Malčíně chovají dvě stě kusů volně ustájených dojnic. V dalších kravínech mají jalovice a telata. „Odbornou komisi uvedené soutěže zajímalo všechno, co se chovu skotu týká, provoz dojírny nevyjímaje," konstatovala Měkotová.
Porotci hodnotili ustájení zvířat, krmivo a také hygienu dojení. „Posuzovali například i množství choroboplodných zárodků v mléce, které mohou způsobovat zánětlivá onemocnění vemen dojnic," poznamenala Měkotová.
Počítač a odměnyZa vítězství v soutěži získala Malčínská akciová společnost prémii ve výši padesáti tisíc korun. „Díky tomu jsme do dojírny koupili nový počítač a zbytek peněz dostanou zaměstnanci jako odměnu za dobře vykonávanou práci," uzavřela Studená.
Malčínská akciová společnost hospodaří zhruba na pěti stech hektarech půdy a zaměstnává dvacítku lidí.
Autor: Jaromír Kulhánek
Další články v kategorii Zemědělství
- Rozsáhlejší zemědělské požáry mohou snížit úrodnost půdy či zvýšit riziko eroze (01.08.2026)
- Vědci z Česka popsali gen, který pomáhá rostlinám zvládat sucho (31.07.2026)
- Letošní Země živitelka se zaměří na inovace, ukáže moderní zemědělské stroje (31.07.2026)
- Čeští vinaři loni vyprodukovali 619.000 hl vína, meziročně o 169.000 hl více (31.07.2026)
- Ministerstvo chce zvýšit porážky skotu v ČR na 370.000 ročně z loňských 217.000 (31.07.2026)
- MZe: Spotřeba drůbežího roste, soběstačnost ale klesá, je třeba víc zpracovávat (31.07.2026)
- Pole u Olomouce láká zvědavce. Zemědělci na něm pěstují konopí (30.07.2026)
- Cukrovarnické firmě Tereos TTD klesl zisk o víc než polovinu na 209 milionů Kč (30.07.2026)
- Senát má akční plán EU pro hnojiva za nedostatečný, situace je podle něj závažná (30.07.2026)
- Vinaři v Bordeaux měli už dříve problémů dost. Teď se k nim přidaly i požáry (30.07.2026)

Tweet



