Vinobraní na Moravě je přede dveřmi
23.08.2000 | Právo
Vinobraní na Morave je prede dvermi
Ocistit lisy, vypláchnout sudy, cerpadla i káde, vybílit steny lisoven, vydrhnout podlahy sklepu a všechno primerene zasírit, zajistit úrodu proti hladovým špackum. To jsou poslední úkoly vinaru pred vinobraním, které na Morave vlastne už zacalo.
Sklízejí se zatím hrozny raných stolních odrud révy vinné, ale zavonel už také burcák, opojný nápoj podzimu. Hrozny, vzhledem k pocasí, pro révu velmi príznivému, nejsou letos témer poškozeny ani houbovými chorobami a dozrávají predcasne. Vinohradníci letos mohli ušetrit i nekolik drahých ochranných postriku také díky tomu, že v nekterých oblastech dobre fungovala prognóza ruzných chorob révy vinné a vinohradníci byli vcas informováni, aby mohli pocet postriku regulovat. Príznivé pocasí ovlivnilo také vegetaci révy natolik, že už v polovine srpna se mohlo zacít se sklizní takových odrud, jako jsou Irsay Oliver, Sigr, Muškát moravský, Poklad Panonie, Chrupka bílá i cervená, Dívcí hrozen a v nekterých lokalitách iMüller Thurgau. Bude-li pocasí vinicím prát i nadále, mužeme se letos dockat i mimorádne dobre vyzrálých hroznu pozdních odrud, jako jsou Ryzlink vlašský a rýnský, Veltlínské zelené, Neuburské, Tramín, všechny druhy Burgundského, Sauvignon i Frankovka. Tak mohou být splneny podmínky pro výrobu vín s prívlastkem i vín speciálních, jako jsou vína ledová ci slámová. Bude také možné vybrat daleko vetší pocet partií k výrobe vína archivního a lahvove zralého. Je reálná nadeje, že letošní rocník se bude moci zaradit k rocníku 1947, který byl v poválecné historii tím nejlepším. Vinobraní je nejen sklizní zdravých a dobre vyzrálých hroznu révy vinné. Je to také vyvrcholení celorocní práce vinaru. Ta zacíná už v únoru a breznu rezem révy vinné, pri kterém se kladou první základy dobré úrody.
Jaroslav Pátek, autor je vinarský odborník, spolupracovník redakce Práva
Další články v kategorii Zemědělství
- Řecká vláda by mohla změnit přístup k zemědělským blokádám, naznačil ministr (31.12.2025)
- Polští zemědělci ve velkém blokovali silnice. Protestovali proti Zelené dohodě i levnému dovozu z Ukrajiny (31.12.2025)
- Farma Vojtěška – stříbro v soutěži Farma roku 2025 (30.12.2025)
- Vizovická likérka Rudolf Jelínek loni investovala do digitalizace výroby (30.12.2025)
- Jak na prevenci respiračních onemocnění (29.12.2025)
- Týden v zemědělství podle Petra Havla – č. 52 (29.12.2025)
- Norský start-up vyvinul autonomního robota s umělou inteligencí pro úsporné hubení plevele (29.12.2025)
- Řečtí zemědělci se po vánoční pauze vrací k blokádám silnic a přechodů (28.12.2025)
- Česko chce flexibilitu v zemědělské politice. Může to být ale dvojsečné (27.12.2025)
- Babiš vloží Agrofert do fondu RSVP Trust (23.12.2025)

Tweet



