V pojištění rizik musí být aktivní zemědělci
17.07.2000 | Agris
Vzájemná pojišťovna postavená na vzájemné solidaritě provozovaná samotnými zemědělci - to je podle ředitele Výzkumného ústavu zemědělské ekonomiky Tomáše Douchy optimální možnost, jak nejlevněji pojišťovat zemědělská rizika. Uvedl to v rozhovoru pro AGRIS po svém návratu z Anglie, kde navštívil společně s ministrem zemědělství Janem Fenclem první ročník výstavy "Royal Agricultur Show". V jejím rámci byl, mimo jiné, také prezentován produkt anglické agrární komory, která takovou pojišťovnu provozuje.
"Každá pojišťovna je koncipována jako komerční organizace, musí vydělávat, a proto to asi nejsou ty pravé subjekty pro poskytování zemědělského pojištění. Vzájemná pojišťovna postavená na vzájemné solidaritě by komerční motiv mít neměla a nemusela, ale měla by být postavena na zásadách spravedlivě řešit krizové případy, aniž by byla hnána potřebou zisk vytvářet," domnívá se Doucha.
Principem vzájemných zemědělských pojišťoven v zahraničí je ale podle Douchy prvotní aktivita zemědělců. Ti platí na zemědělská rizika určité příspěvky, a do takto vzniklé sumy přispěje kapitálovou injekcí stát. Vzniklý balík peněz je pak používán na krytí zemědělských rizik. Jak ovšem Doucha zdůraznil, takový projekt předpokládá důvěru. "U nás se bohužel lidé nemohou jeden na druhého spolehnout. Každý pokus založit něco společného předpokládá sdružení nějakého kapitálu, ale s tím jsou v ČR špatné zkušenosti - jako například v případě kampeliček. Možná ani dnes nedokážeme docenit, jak negativním signálem pro rozvoj občanské společnosti problém kampeliček je," řekl Doucha.
Další články v kategorii Zemědělství
- Nové ohnisku ptačí chřipky, bylo potvrzeno ve Starém Bydžově na Královéhradecku (19.03.2026)
- Koncem března bude v ČR k dispozici vakcína proti dalším typům katarální horečky ovcí (19.03.2026)
- Na velikonoční traktor i kraslice do Čáslavi! Národní zemědělské muzeum Čáslav zahajuje sezónu (19.03.2026)
- V Řecku se objevila slintavka a kulhavka (19.03.2026)
- Intersucho: Minimum srážek za poslední tři týdny se už začíná v půdě projevovat (18.03.2026)
- Na podporu způsobu využití půdy v souladu s ochranou a zlepšením životního prostředí, krajiny a jejich vlastností SZIF vydá více než 168,5 milionu korun (18.03.2026)
- Na farmě v Dolní Lutyni pěstují rajčata bez pesticidů. Úrodu chrání přirození nepřátelé škůdců (18.03.2026)
- VideoKakaové boby nejdou na odbyt, dopady pociťují farmáři v západní Africe (18.03.2026)
- Kalendář výběrů a dražeb pro 2. turnus 2026 (18.03.2026)
- Veterináři v Pardubickém kraji odebrali 107 prasat kvůli špatným podmínkám chovu (18.03.2026)

Tweet



