Státní rostlinolékařská správa informuje o výsledcích kontrol dodávek brambor původem z Belgie
25.01.2011 | APIC-AK
Pracovníci SRS provádí průběžně kontroly a šetření u dodávek konzumních brambor v místech prodeje nebo obchodního skladování brambor.
V rámci rostlinolékařského dozoru kontrolují plnění povinností u dodávek brambor původem z Polska stanovených rozhodnutím SRS o mimořádných rostlinolékařských opatřeních týkajících se polských brambor a plnění zvláštního požadavku stanoveného vyhláškou č. 215/2008 Sb., v platném znění, tzn. označení balení nesadbových brambor registračním číslem. Dále v souladu s vyhláškou č. 331/2004 Sb., v platném znění, provádí průzkum výskytu původce bakteriální kroužkovitosti bramboru a hnědé hniloby bramboru a to jak v dodávkách brambor tuzemské produkce, tak i v dodávkách brambor původem z ostatních členských států EU. Tento průzkum je spojený s namátkovým odběrem vzorků brambor pro laboratorní testování na jmenované karanténní bakteriózy bramboru.
Na základě informace zaslané Ministerstvem zemědělství ČR o výskytech háďátka bramborového Globodera rostochiensis v zásilkách brambor belgického původu, pracovníci SRS v období od 12. 1 do 17. 1. 2011 provedli kontroly cíleně zaměřené na dohledání dodávek brambor původem z Belgie. Celkem bylo provedeno 244 kontrol a zkontrolováno 636 partií konzumních brambor, žádné dodávky brambor původem z Belgie nebyly však v tomto období dohledány.
Potvrdil se předpoklad, že dodávek brambor původem z Belgie je na českém trhu velmi malé množství a že není nutné v tomto smyslu provádět v takovém rozsahu další kontroly. Je dostačující pokračovat v dohledávání dodávek brambor původem z Belgie za účelem zjišťování přítomnosti háďátka bramborového v rámci výše uvedených činností a v případě dohledání dodávek brambor z Belgie pracovníci SRS budou odebírat a zasílat vzorky k testování na přítomnost háďátka bramborového do diagnostických laboratoří SRS.
Další články v kategorii Zemědělství
- Co rozhoduje o kvalitě kompostu? Výzkumníci ukazují, jak z bioodpadu vytěžit maximum (12.06.2026)
- Sněmovní jednání svolané opozicí k dotacím Agrofertu skončilo bez výsledku (12.06.2026)
- Vědci testují nový způsob ochrany rajčat před bakteriemi pomocí virů (12.06.2026)
- ASZ ČR a SVTA požadují splnitelná pravidla pro ubytování na rodinných farmách v rámci agroturistiky (12.06.2026)
- Zemědělci letos podali 30.684 žádostí o evropské dotace, podobně jako loni (11.06.2026)
- Ve sněmovně proběhl seminář na téma ekologického zemědělství (11.06.2026)
- Šebestyán: Komunikace EU se zemědělským fondem o Agrofertu je bezproblémová (11.06.2026)
- Velká vinařství zkouší se změnami v konzumaci bojovat i vínem v plechovkách (10.06.2026)
- Na jahody si letos kvůli chladnému počasí počkáme, říká farmář. Cenu nemění (10.06.2026)
- MZe nyní pracuje s více variantami předkupního práva na zemědělskou půdu (10.06.2026)

Tweet



