Spotřební daň nás ještě více znevýhodní, ozývají se vinaři
01.02.2012 | novinky.cz
Nápad ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) zavést od roku 2013 spotřební daň na víno se u tuzemských vinařů nesetkal s kladnými odezvami. Podle nich půjde o další znevýhodnění českých a moravských vinařů proti zahraniční konkurenci.
„Kromě objektivního faktu, v podobě teplejšího, slunečnějšího a hlavně stabilnějšího počasí, jsou zahraniční producenti zvýhodněni formou přímých či nepřímých státních subvencí zejména při vývozu svých vín na cizí trhy,“ připomněl Pavel Pastorek, generální ředitel vinařství Templářské sklepy Čejkovice.
V českých obchodech lze podle Pastorka koupit zahraniční víno za cenu, která je i několik korun pod náklady na výrobu nejobyčejnějšího vína v tuzemských podmínkách. O jednoznačném znevýhodnění je přesvědčen také předseda Svazu vinařů České republiky Jiří Sedlo. Navíc ve většině evropských zemí, kde se víno produkuje, tato daň na víno není.
S nárůstem daně pak lze očekávat propad prodejů vína a vyšší orientaci zákazníků na levné dovozy, což tuzemské vinaře logicky poškodí. „Tuzemští vinaři jsou navíc daleko více ohroženi nestabilitou počasí, které pak může znamenat i podstatné roční ztráty, jako tomu bylo například v roce 2010,“ dodal Pastorek.
Proti Kalouskovi i resort zemědělství
Podle Kalouska by daň měla činit deset korun za litr, o konečné výši je ale připraven diskutovat. Do státní kasy by tak přibyly dvě miliardy korun. Spotřební daň se už vztahuje na pivo a tvrdý alkohol.
Zavedení daně odmítá i ministerstvo zemědělství. "Navrhovaná daň je totiž bezvýznamná pro dovozová, ale významná pro domácí vína. Nové zdanění by zejména malým vinařům způsobilo existenční problémy," řekl mluvčí resortu Jan Žáček.
Další články v kategorii Zemědělství
- iROZHLAS.cz: Česko odpovědělo Evropské komisi k možnému střetu zájmů Babiše (19.06.2026)
- Ministr zemědělství u kulatého stolu řešil aktuální situaci v lesnicko-dřevařském sektoru (19.06.2026)
- EP schválil zmírnění pravidel pro nové genomické techniky šlechtění rostlin (18.06.2026)
- Ředitelkou PK jmenována Zuzana Biniová (17.06.2026)
- Pokles cen zemědělských výrobců snižuje ziskovost zemědělců i možnosti investic (17.06.2026)
- Autonomní stroje mění zemědělství, rozpoznají plevel i plodiny, říká odborník (17.06.2026)
- Jak přiblížit zemědělství dětem? Klíč je v praxi a zážitku (16.06.2026)
- Moderní technika je v zemědělství dnes standard. Klíčoví jsou lidé (16.06.2026)
- Fond: Mrazy nejvíc zasáhly jabloně, škody hlásí 411 pěstitelů, méně než předloni (16.06.2026)
- Masožravý parazit se šíří v USA (15.06.2026)

Tweet



