Sklizeň brambor je o čtrnáct dní uspíšena
25.08.1999 | Noviny Vysočiny
Noviny Vysociny (Agroweb) 25.8.1999
Sklizen brambor je o ctrnáct dní uspíšena
Za spolupráce a sponzorování firem vyrábejících prípravky pro ochranu brambor se vcera konal mezinárodní odborný seminár na stejné téma. Jak vyplynulo z jednání, plochy brambor v Ceské republice se snížily zhruba o 350 hektaru, takže v roce 1999 má CR osazeno bramborami na 71 505 hektaru.
Dávají prednost kvalite
To je podle docenta Vlastimila Rasochy, predsedy odborné skupiny bramborárské CSŽ, stále ješte, zejména u raných brambor, vysoké císlo. Jde totiž o to, že rané brambory jsou potom spotrebovávány až do listopadu, kdy by už dávno mely být nahrazeny kvalitnejšími pozdními. Aby presvedcil stovku prítomných o nutnosti zvýšit kvalitu ceských brambor, porovnal bramborárská data CR a nekterých zemí Evropské unie. Jednoznacne z toho vyplynulo, že optimální plochy, na nichž se v EU sadbové brambory pestují, jsou zhruba desetinou celkové výmery. Do pestitelum dovoluje, aby se sadbe intenzivne venovali a uprednostnovali kvalitu pred kvantitou.
Bude mírný prebytek
Vegetace je podle docenta Rasochy uspíšena zhruba o 14 dní. "Už dnes byste meli být v bramborách," pripomnel hospodárum. "Nasazení hlíz je obecne nižší, pocítám, že i výnos bude nižší než loni. Ale neznamená to, že bude u nás nedostatek brambor," zduraznil. V konzumních bramborách se ocekává mírný prebytek, ale s ponekud horší kvalitou. Duvodem jsou klimatické výkyvy, které behem vegetace nastaly. Vlivem vysokých teplot v soucasné dobe klící v rádcích Kariny. Na Vysocine si s tím zatím nemusíme delat hlavu. Horší by bylo, jak konstatoval docent Rasocha, kdyby zacalo silne pršet.
Ve Valecove srovnávali
Co lze bramborárum pro príšte doporucit? Sázet rezistentní odrudy, vybírat peclive plochy, používat technologii odkamenování. Dodržovat cistotu dopravníku a pásu, dbát na to, aby na ne pred ocistou neprišla napríklad po bramborách zasažených mokrou bakteriální hnilobou partie zdravá. Primární ochranou proti skladovým chorobám je, aby byly hlízy co nejméne mechanicky poškozeny a neotvírala se tak pro napadení vstupní brána. Seminár upozornil na chemické prostredky, na agrotechnické postupy a technologie, kterými se lze chorobám úcinne bránit. Výzkumníci jim také predložili výsledy srovnávacích testu úcinnosti jednotlivých výrobku, které na porostech aplikovali delší dobu. Zájemci si pak na záver prohlédli polní pokusy ve Výzkumné stanici VÚB Valecov.
Další články v kategorii Zemědělství
- Ministerstvo vyvrací dezinformace kolem svého rozpočtu: nejde o navyšování dotací, snahou je srovnat dluh, vytvořený předchozí vládou (13.03.2026)
- Svazy chtějí s MZe a MŽP řešit ochranu zvířat, které ohrožují chov či prostředí (13.03.2026)
- Mladí zemědělci v Olomouci soutěžili o postup do finále. Zvítězil Bruno Lipták (13.03.2026)
- Předkupní právo na půdu či lokální produkty ve veřejném stravování jako témata pro senátorku Šípovou (13.03.2026)
- Zemědělský fond bude hospodařit s 45,3 mld. Kč, částka je meziročně vyšší (13.03.2026)
- Poradenství k získání statusu RZH je připraveno. Pomůže i kultivovat prostředí (12.03.2026)
- Na zemědělské dotace dá stát letos čtyři miliardy korun, více než loni (12.03.2026)
- V Zábědově na Hradecku budou hasiči likvidovat šestý velkochov s ptačí chřipkou (12.03.2026)
- InterSucho: Vody v půdě je dost, ale někde méně, než je pro toto období obvyklé (12.03.2026)
- MZe zvýší zálohy na dotace pro chovatele dojnic kvůli nízkým cenám mléka (12.03.2026)

Tweet



