SB: Ceny potravin se dostaly nebezpečně vysoko
16.02.2011 | FinančníNoviny.cz
Nynější růst cen potravin je vážným důvodem k obavám a může přispět ke zvýšení sociálního napětí na Blízkém východě i v jiných částech světa. Řekl to dnes prezident Světové banky (SB) Robert Zoellick. Ceny se podle něj dostaly nebezpečně vysoko a patrně byly jedním z důvodů, které vedly k nepokojům v Egyptě a Tunisku.
Zoellick upozornil, že drahé potraviny mohou přispět k politické nestabilitě, uvrhnout do chudoby miliony lidí v celém světě, a zvýšit náklady na výživu. Zoellick očekává, že ceny potravin se budou zvyšovat i nadále. K růstu cen podle něj přispívají vývozní restrikce a špatné počasí v některých zemích.
V případě Egypta a Tuniska, kde pouliční nepokoje smetly tamní vládce, byly podle Zoellicka vysoké ceny potravin pouze podpůrným faktorem, nikoli hlavní příčinou nepokojů.
Šéf SB řekl, že situaci financování Egypta by mělo být možné zvládnout. SB tudíž nepředpokládá, že od ní bude Egypt potřebovat další finanční zdroje. Mise Světové banky je ale nyní v Tunisku, kde vyhodnocuje situaci a zvažuje, zda bude země potřebovat finanční pomoc. Růstem cen potravin a celkově vyšší poptávkou po nich by se podle Zoellicka měla zabývat skupina vyspělých zemí G20.
Světová banka ve své nové zprávě uvedla, že ceny potravin ve světě loni vzrostly o 29 procent. Jsou přitom jen asi tři procenta pod rekordem, na němž se ocitly v roce 2008. Zdražování potravin přitom nejvíce postihuje právě ty nejchudší, protože ti vydávají za potraviny zdaleka největší část příjmů.
SB odhaduje, že kvůli drahé kukuřici, pšenici a oleji se jen loni ocitlo v extrémní chudobě na 44 milionů lidí.
Autor: ČTK
Další články v kategorii Zemědělství
- Co rozhoduje o kvalitě kompostu? Výzkumníci ukazují, jak z bioodpadu vytěžit maximum (12.06.2026)
- Sněmovní jednání svolané opozicí k dotacím Agrofertu skončilo bez výsledku (12.06.2026)
- Vědci testují nový způsob ochrany rajčat před bakteriemi pomocí virů (12.06.2026)
- ASZ ČR a SVTA požadují splnitelná pravidla pro ubytování na rodinných farmách v rámci agroturistiky (12.06.2026)
- Zemědělci letos podali 30.684 žádostí o evropské dotace, podobně jako loni (11.06.2026)
- Ve sněmovně proběhl seminář na téma ekologického zemědělství (11.06.2026)
- Šebestyán: Komunikace EU se zemědělským fondem o Agrofertu je bezproblémová (11.06.2026)
- Velká vinařství zkouší se změnami v konzumaci bojovat i vínem v plechovkách (10.06.2026)
- Na jahody si letos kvůli chladnému počasí počkáme, říká farmář. Cenu nemění (10.06.2026)
- MZe nyní pracuje s více variantami předkupního práva na zemědělskou půdu (10.06.2026)

Tweet



