Rozdíly ve skladbě zásobních bílkovin u ekologicky a konvenčně pěstované pšenice.
27.07.2011 | ÚZEI, Agronavigator.cz
Vědci z VŠCHT a ČZU v Praze hodnotili v rámci projektu podporovaného MSM 604 613 7305 v dvouletém pokusu složení bílkovin a pekárenskou jakost u souboru odrůd ozimé pšenice (z různých skupin jakosti) vypěstované ekologickým nebo konvenčním způsobem. Pšenice z konvenčního pěstování se vyznačovala oproti ekologické až dvojnásobným zastoupením vysokomolekulárních gluteninů. Naopak, u pšenice z ekologického pěstování je až dvojnásobné zastoupení zbytkových albuminů a globulinů. Nejvyšší zastoupení vysokomolekulárních gluteninů bylo v případě obou variant pěstování u odrůd z jakostní skupiny E-elita a A-kvalitní, nejnižší u odrůd jakostní skupiny C-ostatní, nevhodné pro pekárenské zpracování. V jakostní skupině C bylo nejvyšší zastoupení zbytkových albuminů a globulinů. Výsledky potvrdily, že u ekologicky vypěstované pšenice je možné jen obtížně dosáhnout pekárenskou jakost. Ekologicky pěstovaná pšenice má však díky vyššímu obsahu albuminů a globulinů vyšší výživnou hodnotu, a je tedy vhodnější pro krmení zvířat a pro výrobu speciálních produktů lidské výživy, jako např. müsli.
(www.vukrom.cz, Obilnářské listy 2/2010, č 18,2010,s. 35-39)
Web-portál Agronavigátor podléhá licenci Creative Commons (Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla). Články lze šířit pouze s uvedením původní citace a s uvedením zdroje ÚZEI, Agronavigator.cz.
Další články v kategorii Zemědělství
- První letošní hrozny na burčák začali v Dolních Dunajovicích sbírat s rozedněním (04.08.2026)
- Chovatelé řeší kvůli suchu vážné problémy (04.08.2026)
- Vědci zkoumají půdní mikrobiom kvůli rozvoji personalizovaného zemědělství (04.08.2026)
- Farmáři mají kvůli suchu problémy s nedostatkem sena na krmení (04.08.2026)
- Celkem 2,4 miliardy korun rozdělí Ministerstvo zemědělství v 8. kole příjmu žádostí na rozvoj venkova ze Strategického plánu Společné zemědělské politiky 2023–2027 (04.08.2026)
- Nové masné plemeno brahman oficiálně schváleno (03.08.2026)
- Stejné množství deště jako dřív? To už dnes nestačí (03.08.2026)
- V Alpách přibývá útoků krav. Mohou skončit tragicky, problémem jsou psi (03.08.2026)
- Sen o penzionu manželům nevyšel. Místo něj ale vybudovali úspěšnou kozí farmu (03.08.2026)
- Šebestyán: Zákon o střetu zájmů je zmatečný a spor o Agrofert poznamenává celý resort zemědělství (03.08.2026)

Tweet



