Obilí zůstane podle prognózy FAO drahé
08.03.2011 | ÚZEI, Agronavigator.cz
Pro období hospodářského roku 2010/11 predikují experti FAO na otázky trhu a obchodu zhoršení globálního zásobování obilninami. Zatímco prognóza světové produkce obilovin vyjma rýže v porovnání s prosincem byla zvýšena o 8 mil. tun na přibližně 2,24 mld. tun, revidovali experti prognózu spotřeby obilovin o 18 mil. tun směrem nahoru a to na přibližně 2,28 mld. tun.
Podstatnými důvody pro korekturu potřeby byla vyšší spotřeba kukuřice pro výrobu etanolu ve Spojených státech a statistické úpravy čínského trhu s kukuřicí od roku 2006/07. Z důvodu vyšší poptávky je podle expertů FAO nutné počítat s podstatným poklesem zásob obilovin. Odborníci poukazují kromě jiného na to, že exportní ceny u významných druhů obilovin od února 2010 stouply o 70 a více procent. Neočekávané cenové nárůsty na trhu s ropou by mohly již tak napjatou situaci na potravinářských trzích dále vyhoršit, varoval ředitel FAO pro otázky obchodu a trhu David Hallam. To zvyšuje nejistotu ohledně budoucího vývoje cen obilí právě při zahájení jarního setí v hlavních pěstitelských oblastech.
K vývoji ozimů na severní polokouli Hallam uvedl, že je obecně klasifikován jako příznivý. FAO proto očekává, že nárůst globální produkce pšenice by mohl činit 3 procenta. Tento příznivý vývoj by měl jít především na vrub zotavení produkce pšenice v Rusku, Kazachstánu a na Ukrajině. (AgE)
Web-portál Agronavigátor podléhá licenci Creative Commons (Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla). Články lze šířit pouze s uvedením původní citace a s uvedením zdroje ÚZEI, Agronavigator.cz.
Další články v kategorii Zemědělství
- V rybnících Rybářství Třeboň vyschla třetina vody, nejvíce v historii firmy (06.08.2026)
- Oblíbený samosběr melounů u Olomouce se blíží. Letos začne dřív (06.08.2026)
- „Jsme zděšeni.“ Půda pro Babiše, nový zákon má pomoct agropodnikům, odpůrci mají plán (05.08.2026)
- Italské zemědělce trápí listokaz japonský ničící vinice i sady (05.08.2026)
- Vlk: Prodlevy s proplácením újmy za ztížení pastvy (05.08.2026)
- Tisíce lidí sem jezdí na jahody. Teď oblíbenou farmu koupil nový majitel (05.08.2026)
- Obce mohou opravit nebo vybudovat vodní nádrže, od Ministerstva zemědělství na to dostanou 300 miliónů korun (05.08.2026)
- Žně výrazně postoupily, sklizeno je víc než 80 procent ploch obilnin (05.08.2026)
- Z rybího kalu k biostimulantu pro pěstitele. Doktorandi z MENDELU vyvíjejí přípravek FISHIT (05.08.2026)
- První letošní hrozny na burčák začali v Dolních Dunajovicích sbírat s rozedněním (04.08.2026)

Tweet



