Na Klatovsku chtějí lidé topit bioplynem
12.03.2001 | Mladá fronta Dnes
Přírodní zdroj energie zřejmě budou k vytápění domácností využívat obyvatelé Hradešic na Klatovsku. "Protože nemáme připojení na zemní plyn, hledali jsme alternativní zdroj energie," řekl starosta Hradešic František Balíček. Volba padla na bioplyn. Představitelé obce se inspirovali v nedalekém Bavorsku. Tam už obce několik let využívají technologie fermentace organických odpadů. Při tomto procesu se vytváří bioplyn. Ten se spaluje v tepelné blokové elektrárně. Odpad, který z celého procesu vzniká, se zpětně použije jako hnojivo na pole. Hradešice jsou součástí Sdružení obcí Slavník, které zahrnuje severovýchodní část okresu Klatovy o rozloze téměř devíti tisíc hektarů a sdružuje devět obcí s více než dvěma tisíci obyvatel. Prioritou sdružení je společný postup v ochraně životního prostředí ve vazbě na zemědělskou výrobu. V obcích je dostatek zbytků organické hmoty ze zemědělské výroby, využívat by se měl i pasterovaný odpad ze stravovacích zařízení, případně odpad z velkoobchodů s ovocem a zeleninou.
Další články v kategorii Zemědělství
- SOCR: Obchodníci pokryjí velikonoční poptávku po vejcích i přes přestavby chovů (27.03.2026)
- Rusko není schopno navýšit vývoz hnojiv, uvádějí zástupci odvětví (27.03.2026)
- Zemědělec Šebek: Vláda chce nahrát velkým hráčům typu Agrofert. Jde o zásah do vlastnických práv (27.03.2026)
- O podobě budoucí SZP a víceletém finančním rámci jednali v Budapešti ministři zemědělství zemí V4, Bulharska a Rumunska (27.03.2026)
- Na Vysočině loni zemědělci sklidili nejvíc brambor, žita a máku v Česku (27.03.2026)
- Ministři zemědělství a životního prostředí se shodli na nutnosti urychlit obnovu území po povodních i na racionálním přístupu k ochraně půdy před erozí (26.03.2026)
- Kvůli zablokovanému Hormuzskému průlivu výrazně zdražují zemědělská hnojiva (26.03.2026)
- Projev předsedy ASZ ČR z konference v Senátu (26.03.2026)
- Lokální zemědělci jako opora v době globální nejistoty (25.03.2026)
- Dvě členské farmy na Vysočině navštívili účastníci Rady ASZ ČR u příležitosti svého jarního setkání (25.03.2026)

Tweet



