Komora chce vyměnit maso za plyn
28.02.2001 | Zemské noviny
Hovězí nebude na zahraničních trzích konkurenceschopné ani s vývozními subvencemi
Představitelé agrární komory jednali s ministerstvem zemědělství o podpoře vývozu hovězího masa do Ruska. Podle jejich představ mělo ministerstvo přemluvit vývozce, aby se do tohoto obchodu pustili. Padlo dokonce i jméno Transgasu, který z Ruska dováží zemní plyn.
Pokles odbytu hovězího masa na domácím trhu téměř o polovinu nutí jeho producenty hledat odbyt v zahraničí. Naděje Agrární komory se upínají k obrovskému trhu Ruska. Na pravidelné schůzce přesvědčovali prvního náměstka ministra zemědělství Antonína Kalinu, aby přiměl velké české podniky obchodující s Ruskem, zda by nevstoupily ještě na trh s hovězím dobytkem. "Česká republika nejeví o návrh agrární komory zájem," řekl po jednání její prezident Václav Hlaváček. Stát podle něj nemá zájem na rozvíjení obchodních vztahů s Ruskem. Agrární komora požadovala, aby se do Ruska vyváželo hovězí maso a řešilo se to kompenzacemi za plyn, případně ropu. "Je to dost absurdní představa, nevím, co vám mám na to říci," řekla Yvona Kneblová, tisková mluvčí státního podniku Transgas, který v Rusku plyn nakupuje. Státní zemědělský intervenční fond disponuje na podporu vývozu hovězího masa 120 miliony korun, což nestačí k tomu, aby jeho cena byla na světovém trhu konkurenceschopná. "Vládní nařízení umožňuje dotovat vývoz jednoho kilogramu živé váhy pěti korunami a 16 korunami v případě vývozu masa," řekl tiskový mluvčí ministerstva zemědělství Pavel Kovář. Ubezpečuje přitom, že pokud cena na světovém trhu dále klesne a bude třeba vyšší dotace, bude se o tom jednat. "Přemlouvat někoho, aby do Ruska prodával hovězí maso, připomíná plánované hospodářství," řekl analytik, který si nepřál být jmenován. "Pokud by obchodník zjistil, že je takový vývoz ziskový, půjde do toho sám a nebude ho třeba k tomu nutit. Navíc špatná platební morálka ruských partnerů je pověstná," řekl analytik. Rusko nemá zájem dodávat strategické suroviny, kterými jsou zemní plyn a ropa v rámci výměnných obchodů, protože s jejich odbytem za dolary nemá sebemenší problémy. A dolary potřebuje víc než české hovězí.
Další články v kategorii Zemědělství
- SOCR: Obchodníci pokryjí velikonoční poptávku po vejcích i přes přestavby chovů (27.03.2026)
- Rusko není schopno navýšit vývoz hnojiv, uvádějí zástupci odvětví (27.03.2026)
- Zemědělec Šebek: Vláda chce nahrát velkým hráčům typu Agrofert. Jde o zásah do vlastnických práv (27.03.2026)
- O podobě budoucí SZP a víceletém finančním rámci jednali v Budapešti ministři zemědělství zemí V4, Bulharska a Rumunska (27.03.2026)
- Na Vysočině loni zemědělci sklidili nejvíc brambor, žita a máku v Česku (27.03.2026)
- Ministři zemědělství a životního prostředí se shodli na nutnosti urychlit obnovu území po povodních i na racionálním přístupu k ochraně půdy před erozí (26.03.2026)
- Kvůli zablokovanému Hormuzskému průlivu výrazně zdražují zemědělská hnojiva (26.03.2026)
- Projev předsedy ASZ ČR z konference v Senátu (26.03.2026)
- Lokální zemědělci jako opora v době globální nejistoty (25.03.2026)
- Dvě členské farmy na Vysočině navštívili účastníci Rady ASZ ČR u příležitosti svého jarního setkání (25.03.2026)

Tweet



