Farmářské slavnosti začínají. První se konají zítra na jihu Čech
27.04.2012 | MZe ČR
Přiblížit lidem život a práci sedláků je cílem Farmářských slavností, které zítra vstoupí do druhého ročníku. Farma Stanislava Bůžka v Chlumečku u Křemže v jižních Čechách bude první z šesti farem, kam se letos mohou lidé vypravit, a které pro ně vybrala Asociace soukromého zemědělství ČR. Seriál Farmářských slavností, jejichž hlavním cílem je prezentace prodeje ze dvora, i letos podpořilo Ministerstvo zemědělství.
„Slavnosti si získaly oblibu, o čemž svědčí i to, že loni je navštívilo na 30 tisíc lidí. Zjistili, že si přímo u zemědělce – tedy ve dvoře – mohou koupit vysoce jakostní a čerstvé produkty. Ministerstvo zemědělství kvalitní české potraviny a způsoby, jak je dostat k zákazníkům, dlouhodobě podporuje. A Farmářské slavnosti do těchto snah plně zapadají,“ říká ministr zemědělství Petr Bendl.
Takzvaně „ze dvora“ mohou sedláci prodávat malé množství živočišných i rostlinných produktů, například čerstvé králičí maso, syrové mléko, včelí produkty, čerstvá vejce, zvěřinu a čerstvé drůbeží maso, ovoce a zeleninu. Tento typ prodeje umožňuje veterinární zákon. Producent však musí zaručit, že nebude ohrožena bezpečnost finálního produktu a výroba proběhne v podmínkách, které zaručují zdravotní nezávadnost potravin. Ty pak kontrolují dozorové orgány MZe, tedy Státní veterinární správa a Státní zemědělská a potravinářská inspekce.
Díky Farmářským slavnostem může veřejnost poznat život na rodinných farmách a děti se na nich mohou formou hry seznámit s tradičním českým zemědělstvím. Jsou proto celodenními rodinnými akcemi, jejichž doprovodný program se zaměřuje na děti a usiluje o obnovení vztahu české veřejnosti k venkovu, krajině a půdě. Letos se jich uskuteční celkem šest:
- 28. 4. Stanislav Bůžek, Chlumeček u Křemže, okres České Budějovice
- 19. 5. Stanislav Němec, Radonice, okres Praha-východ
- 16. 6. Svaz chovatelů ovcí a koz ČR, přírodní areál Zlobice u Lipůvky, okres Brno
- 1. 9. Jan Sochor, Dolany u Opatovic nad Labem, okres Pardubice
- 15. 9. Cyril Kosík, Tvrdonice, okres Břeclav
- 6. 10. Vladimír Pešta, Bor u Sedlčan, okres Příbram
Kateřina Böhmová,
ředitelka Odboru komunikace MZe
Další články v kategorii Zemědělství
- Rozsáhlejší zemědělské požáry mohou snížit úrodnost půdy či zvýšit riziko eroze (01.08.2026)
- Vědci z Česka popsali gen, který pomáhá rostlinám zvládat sucho (31.07.2026)
- Letošní Země živitelka se zaměří na inovace, ukáže moderní zemědělské stroje (31.07.2026)
- Čeští vinaři loni vyprodukovali 619.000 hl vína, meziročně o 169.000 hl více (31.07.2026)
- Ministerstvo chce zvýšit porážky skotu v ČR na 370.000 ročně z loňských 217.000 (31.07.2026)
- MZe: Spotřeba drůbežího roste, soběstačnost ale klesá, je třeba víc zpracovávat (31.07.2026)
- Pole u Olomouce láká zvědavce. Zemědělci na něm pěstují konopí (30.07.2026)
- Cukrovarnické firmě Tereos TTD klesl zisk o víc než polovinu na 209 milionů Kč (30.07.2026)
- Senát má akční plán EU pro hnojiva za nedostatečný, situace je podle něj závažná (30.07.2026)
- Vinaři v Bordeaux měli už dříve problémů dost. Teď se k nim přidaly i požáry (30.07.2026)

Tweet



